Müsteşar Sinirlioğlu, Ermenistan'da...

Müsteşar Sinirlioğlu, Ermenistan'da...

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak Ermenistan’ın başkenti Erivan’da temaslarda bulunduğu öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sinirlioğlu bugün Erivan’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile görüşmelerde bulunacak.

Sinirlioğlu’nun temasları kapsamında, son dönemde protokollerde yaşanan sıkıntıların yanı sıra 12-13 Nisan’da ABD’nin başkenti Washington’da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Serj Sarkisyan arasında yapılması muhtemel görüşmeyi ele alacağı öğrenildi.

Sinirlioğlu’nun Erivan’a ziyareti Türkiye ile Ermenistan arasında 10 Ekim 2009’da imzalanan protokollerin ardından en üst düzey ziyaret olması bakımından önem taşıyor.

Türkiye ile Ermenistan arasında uzun yıllardır diplomatik ilişki bulunmazken, iki ülke milli futbol takımlarının 6 Eylül 2008’de Erivan’da yaptığı maça Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gitmesiyle ilk temas kurulmuştu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ise 2009’da Bursa’da oynanan rövanş maçına gelmişti.