Önceki Fotolar

Mutfakta siz fark etmeden mikrop saçan 11 ölümcül nokta

Mutfağınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, siz fark etmeden mutfağınızda mikrop saçan alanlar var. İşte hijyen konusunda mutlaka es geçilmemesi gereken mutfaktaki 11 nokta... 

22 Ağustos 2017, Salı 10:13
A A
Buzdolabı lastikleri

Buzdolabı lastikleri

Buzdolabının raflarını, içini, dışını temizlediğinizi düşünüyoruz. Ama peki ya lastikleri? Buradaki kirlerden kurtulmak için karbonat döküp birazcık ıslattığımız diş fırçasıyla boydan boya tüm lastiği ovun. Ardından nemli bir bez yardımıyla lastiği silin.

Buzdolabının dondurucu bölümü

Buzdolabının dondurucu bölümü

Bu bölümü de unutmuyoruz. Fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Fısfıslı şişeyi iyice çalkalayın. Ardından dondurucunun her noktasına sıkarak sünger yardımıyla silin.

Çöp kutusunun zemini

Çöp kutusunun zemini

Çöp kutusundan çöp poşetini çıkarıp atınca maalesef o pis bakterilerin hepsiyle vedalaşmış olmuyorsunuz. Onlar o saklandıkları köşelerde çılgınca partiliyorlar, haberiniz yok. Çöp kutusuna yapışmış yemek kalıntıları varsa hepsini tek tek toplayın, kutunun içine çok amaçlı leke çıkartıcılardan sıkın ve kokuları uzaklaştırmak için dibine bir tutam karbonat dökün. Çöpü hemen atamıyorsanız çift çöp poşeti yerleştirmek de işinizi kısa vadede kolaylaştıracaktır.

Çöp öğütücünün dışındaki halka

Çöp öğütücünün dışındaki halka

Çoğu kişi o pis kokuların çöp öğütücüden yayıldığını sanıyor ama yanılıyor. Aslında üstündeki halkanın altında biriken çöp kalıntıları o kokuya yol açan. Yapmanız gereken ise içini bir bezle silmek ya da sirke ve sudan oluşan bir kaba koyup bir süre orada bırakmak. Bu kadar basit.

Ekmek kızartma makinesi

Ekmek kızartma makinesi

Biraz daha dikkatle bakarsanız yavaş yavaş kömüre dönüşmüş o ekmek kırıntılarının altında bir tepsi olduğunu göreceksiniz. Onu çıkarın, çöpe boşaltın ve sabunlu suyla yıkayın. İşin sırrı fark etmekte, gerisi çocuk oyuncağı.

Mutfak lavabosunun altındaki bölge

Mutfak lavabosunun altındaki bölge

Mutfağın en pis noktalarından biriyle karşı karşıyayız. Bunu önlemek için ise lavabonun altında bulunan her şeyi dışarı çıkarın, hatta ihtiyacınız olmayanları direkt çöpe atın ve tüm yüzeyleri iyice silin. Üstelik bu sadece on dakikanızı alacak ama hissettirdiği huzurun etkisini uzun süre üzerinizde hissedeceksiniz. Güvenin bize.

Fırın düğmeleri

Fırın düğmeleri

Fırın temizliğine önem veriyor olabilirsiniz ama çoğu kişi fırın düğmelerinin de fırınla eş değerde kirlendiğinin farkında değil. Yemek lekeleri bu düğmelerin altında birikiyor ve siz de onlara dokunduğunuzda ellerinizi istemeden yağlanmasına izin vermiş oluyorsunuz. Bu düğmeleri bulaşık deterjanı ile silerek temizleyebilirsiniz. Çok da zor değil.

Tıkanmış lavabo gideri

Tıkanmış lavabo gideri

Tıkanıp başımıza yeterince iş açmıyormuş gibi tüm pisliklerin de yuvası bu lavabo gideri. Burada sıkışan artıklar hem lavabonuzun kötü kokmasına sebep olabileceği gibi sinekleri de kendine çekecektir. Temizliği ise aslında çok pratik. Giderden aşağı bir bardak karbonat dökün, otuz dakika bekleyin ve ardından bir bardak sirke dökün. Kenarda takılı kalan pis kalıntılar böylelikle çözülecek ve sonunda gitmesi gereken yere gidecektir.

Kısa süreli raf ömrüne sahip baharatlar

Kısa süreli raf ömrüne sahip baharatlar

Aylar önce bir tarif için baharat aldınız ve sonra bir daha yüzüne bile bakmadınız. Fark edip raftan aldığınızda kokusunun bile değiştiğini fark edeceksiniz. Siz onu unutmuş olabilirsiniz ama bakteriler asla! Böyle kullanmadığınız baharatlar varsa direkt çöpe atın, rafa bulaşan lekeler varsa iyice temizleyin ve kötü kokuyu yok etmek için bir kap karbonatı rafa bırakın.

Aspiratör

Aspiratör

Aspiratör yemek pişirirken dumanı ve yağı çeksin diye var. Ee dolaylı olarak tüm o yağlar aspiratörün filtrelerinde birikiyor. Ve zamanla tam bir yağ ve pislik haznesi haline geliyor. Leke çıkarıcı tozlardan alın, sıcak suya dökün ve aspiratör filtresini 20 dakika boyunca içinde tutun. Pak olsun, temiz olsun.