Mutfaktan sahneye

Dilek Nuray oğlu ölünce acıların en büyüğünü yaşadı. Lisedeyken tiyatro sahnesine çıkan Dilek Nuray'ın imdadına bu sanat yetişti

11 Ocak 2010, Pazartesi 05:00
A A

Kars’ta 39 yıl önce zengin bir ailenin kızı olarak doğdu Dilek Nuray. İlk sahne tozunu Kars’ta lise öğrencisiyken yuttu. Okul tiyatrosunda oyunculukla tanışıp sahneye çıktı. Sonra evlendi. 4 çocuk sahibi oldu ve fakirliğin içine düşüp hayatın sillesini yedi.

OĞLU BALKONDAN DÜŞTÜ

İşsizliğin getirdiği geçim sıkıntısı Dilek Nuray’ın yuvasında huzur bırakmadı. Aile iş bulma umuduyla 2 yıl önce Antalya’ya göç etti. Ama ekonomik sıkıntı devam etti. Dilek Nuray geçen yıl 2 yaşındaki oğlunun balkondan düşerek ölmesiyle acıların en büyüğünü yaşadı. “Evlat acısıyla nasıl yaşayacağım” diye haykırdı, her gün ağladı. Yaşanan büyük acı, geçim sıkıntısı yuvayı da çatırdattı.

BAŞKANDAN DESTEK

Dilek Nuray 3 çocuğuyla kaldı hayat sahnesinde. 17, 14 ve 4 yaşındaki 3 çocuğu için hayata tutunması şarttı acılı annenin. Ve lise yıllarındaki tiyatro sevdası Dilek Nuray’ın yüreğine yeniden düştü. Zaten bu sevdayı içinden hiç atamamıştı. Dilek Nuray kendisine herhangi bir iş verilmesi için umutla Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun (ABT) kapısını çaldı. Çalınan kapı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, eşi Günseli Akaydın ve ABT Genel Sanat Yönetmeni Müfit Kayacan tarafından, tiyatro aşkını anlatan Dilek Nuray’a açıldı.

ÇAYCILIKTAN OYUNCULUĞA

Dilek Nuray, ABT’nin mutfağındaki çay ocağında çalışmaya başladı. Tiyatro yönetimi, sanatçılara çay dağıtan Dilek Nuray’ın oyunculuk yeteneğini gözlemledi önce. Sonra ‘Ödenmeyecek Ödemiyoruz’ ve ‘Vatan Kurtaran Şaban’ oyunlarında küçük roller verildi Dilek Nuray’a. 39 yaşında yeniden tiyatro sahnesine çıktı Dilek Nuray. Bu süreçte Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nün sınavına hazırlandı.

YETENEĞİ SAYESİNDE

Anton Çehov’un ‘Martı’ ve Dario Fo’nun ‘Yalnız Kadın’ oyunlarından bölümleri günlerce ezberlemeye çalıştı Dilek Nuray. ‘Martı’ oyunundan “Bir martıyım ben” cümlesini geceleri evde defalarca tekrarlayınca çocukları “Yeter artık anne” diye bağırdı. Ve sonunda hayallerine kavuştu Dilek Nuray. 150 adayla girdiği konservatuvar sınavını özel yeteneği sayesinde 39 kişiyle birlikte kazandı. Bugün tiyatro öğrencisi olarak konservatuvara başladı. O artık eğitimli bir tiyatro oyuncusu olacak. Kendini geliştirmek için hep okuyacak, dans dersi de alacak. Dilek Nuray’ın çok yetenekli olduğunu söyleyen hocaları “İyi bir komedyen geliyor” dedi.

İDDİALI BİR OYUNCU

Dilek Nuray da şunları söyledi: “Hayat bir tiyatro sahnesi. Ben de yaşadığım acılara, sıkıntılara rağmen rolüme tutunuyorum. Beni destekleyenleri mahcup etmeyeceğim, anladım ki azmeden başarıyor.”

Seyhan KURTMAN/AA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;