Mutlu sona az kaldı

Yüzlerce belki binlerce insan onun için seferber oldu. Geçtiğimiz günlerde o beklenen mutlu haber geldi ve Melis'e ilik bulundu. Melis şu an ABD'den gelecek olan iliğin Türkiye'ye çabucak getirilmesini bekliyor

24 Kasım 2013, Pazar 13:37
A A

ABD’deki vericinin alt tarama testleri de tam uyumlu çıkarken, son aşamanın donörden nakil yapılacak uygun kemik iliği hücresinin alınması olduğu öğrenildi. Bu işleminde bir an önce yapılabilmesi, yılbaşına kalınmaması için Melis’in doktoru tarafından ABD’ye bir mektup yazıldı.

Sevil ile Bahadır Akbaş’ın biricik kızları 7 yaşındaki Melis Akbaş’a, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2.5 yıl süren tedavinin ardından Akbaş’ın tedavisi sonlandı, ancak 20 gün sonra, tekrar kansere yakalandığı saptandı.

Tedavisine Ege Üniversitesi Hastanesi’nde devam edilen minik Melis’e uygun ilik bulunması için tüm Türkiye seferber olurken, Almanya’dan gelen ilk müjdeli haber önce sevince, daha sonra hüzne yol açtı. Bu haberin ardından yurt çapında binlerce kişi, uygun iliğin nakledilmesi için kanlarını verirken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygun iliğe sahip donörün ABD’de bulunduğunu açıkladı.

Heyecanla uygun iliği bekleyen Akbaş ailesi, bu haberle yeniden sevindi. Naklin önümüzdeki aralık ayının ilk haftası gerçekleştirilmesi planlanırken, vericinin tüm testleri için SGK tarafından 22 bin euroluk ödeme ABD’deki sağlık kuruluşuna yapıldı. Üst ve alt tarama testleri sonucunda vericinin, kemik iliği hücrelerinin Melis’le tam uyumlu olduğu da belirlendi.

GEÇ KALINMAMASI İÇİN MEKTUP

Herşeyin yolunda gitmesiyle umutlanan Akbaş ailesinden baba Bahadır Akbaş, "Alt tarama testleri de tam uyumlu çıktı. Şimdi sıra ABD’deki vericiden nakil için uygun kemik iliği hücresinin alınması ve buraya çabuk getirilmesi. Melis şu an hazır. Yılbaşı gelmeden naklin yapılması gerekiyor. Doktorumuz Prof. Dr. Savaş Kansoy da ABD’deki sağlık kuruluşuna bir mektup yazarak bu işlemde geç kalınmamasını istedi. Bir an önce bu nakil gerçekleşirse hepimiz rahatlayacağız" dedi.

DHA


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;