Müzikte internet payı artıyor

Dijital müzik satışları, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında büyüyerek, 4.2 milyar dolara ulaştı

22 Ocak 2010, Cuma 11:25
A A

Fransız ekonomi gazetesi La Tribune’deki habere göre, Uluslararası Fonografik Sanayi Federasyonu (IFPI), yayımladığı "2009 Yılı Dijital Müzik Rapor"unda, hükümetlere korsanla mücadele çağrılarını yineleyerek, geçen yıl küresel müzik pazarının bir önceki yıla göre yüzde 15 gibi önemli bir oranda gerilediği belirtildi.

Raporda, 2004 yılında küresel müzik pazarının 22.4 milyar dolar olduğu hatırlatılarak, geçen yıl da son on yıl olduğu gibi satışlarda düşüş kaydedildiği ve 15.8 milyar dolara gerilediği ifade edildi.

İnternet üzerinden yasal olarak indirilen müzik pazarının geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında büyüme kaydederek, 4.2 milyar dolara ulaştığına işaret edilen raporda, dijital müzik satışlarının küresel satışların yüzde 27’sini oluşturduğu belirtildi.

2008’de dijital müzik satışı küresel satışların yüzde 20’si oranında bir paya sahipti. Bu konuda ülkeler arasında ciddi farklılıklar olduğuna dikkat çekilen raporda, ABD’deki dijital müzik satışlarının pazarın yüzde 40’ını oluşturduğu ifade edildi.

ABD’yi yüzde 15’le Avrupa ülkelerinin izlediği bildirilen raporda, bu konuda geçen yıl Avrupa pazarında önemli gelişmeler kaydedildiği vurgulandı. Raporda ayrıca, müzik endüstrisinde, dijital müzik satışlarındaki artışın fiziksel müzik satışlarındaki düşüşü telafi etmediği belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;