Naim Süleymanoğlu'na veda

Tüm zamanların en büyük haltercisi, Türkiye’nin gururu Naim Süleymanoğlu (50) dün İstanbul Fatih Camisi’nde on binlerce kişinin katıldığı törene son yolculuğuna uğurlandı

20 Kasım 2017, Pazartesi 08:10
A A

Karaciğer nakli sonrası geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren Naim Süleymanoğlu’nun cenaze törenine ailesi, yakınları, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar ve çok sayıda milletvekili de katıldı.

GöZYAŞLARI SEL OLDU

GöZYAŞLARI SEL OLDU

Törene katılanlar, Türkiye’ye büyük gurur ve mutluluklar yaşatan Naim için gözyaşı döktü.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da törene katıldı. Naim’in babasının manevi oğlu olduğunu hatırlatan Ahmet Özal, “Ben de onun manevi abisiyim” dedi.

Naim’in cenazesi Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. 9 yaşında başladığı halterde 3 olimpiyat, 7 dünya, 6 Avrupa şampiyonluğu bulunan, 46 dünya rekoru kıran ‘Cep herkülü’ lakaplı Naim Süleymanoğlu 1984, 1985 ve 1986’da üst üste 3 kez dünyada ‘yılın haltercisi’ seçilmişti

Naim Süleymanoğlu’nun kızları Esin, Sezin ve Nevin cenaze töreninde gözyaşlarına boğuldu.

Cenaze töreninde Naim’in en büyük rakibi yunan Valerios Leonidis de vardı.

Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından İstanbul’a getirilen Leonidis, Naim’e tabutunu öperek veda etti.

Anne Hatice Süleymanoğlu, tabutun önündeki fotoğrafına dokunarak oğluna veda etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Naim’in tabutuna omuz verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Naim Süleymanoğlu'nun acılı annesini teselli etti.

14 yaşındaki genç milli halterci Şafak Keskin, tabutun önünde Naim’in fotoğrafını tuttu. Naim’den sonra Türkiye’nin en büyük haltercisi Halil Mutlu da törendeydi.

Hidayet Türkoğlu

Törene katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Naim’in ilk antrenörü Enver Türkileri törende gözyaşlarını tutamadı.

Mezarlıktaki törene, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Süleymanoğlu'nun ailesi, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Naim’in aktif sporculuğunda en büyük rakibi ve yakın arkadaşı olan Yunan Valerios Leonidis ölüm haberini alınca “Cenazesine katılarak veda etmek istiyorum ama ekonomik durumum iyi değil” açıklaması yapmıştı. Leonidis, Gençlik ve Spor Bakan Osman Aşkın Bak’ın davetiyle dün sabah İstanbul’a geldi.