Napoli'de mafyaya ağır darbe

İtalyan güvenlik birimleri, "Camorra" adıyla bilinen Napoli mafyasına son zamanların en ağır darbelerinden birini indirdi

Çarşamba, 17 Kasım 2010 - 22:57

Napoli'de mafyaya ağır darbe

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın "En tehlikeli 30 kaçak" listesinde yer alan ve 14 yıldır aranmakta olan ünlü mafya babası Antonio Iovine, Napoli yakınlarındaki Casal di Principe beldesinde yakayı ele verdi.

Iovine’nin, güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyon sırasında, akşam saatlerinde saklandığı evin terasında kaçma teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, silahını bırakarak teslim olduğu öğrenildi.

Iovine’nin operasyon sonrasında Napoli Emniyet Müdürlüğüne getirilişi sırasında tebessüm etmesi, binadaki polislerin ise meslektaşlarını uzun süre alkışlaması dikkati çekti.

İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni, 46 yaşındaki Iovine’nin yakalanışını, "Mafyala mücadele konusunda harika bir gün yaşadık. Ayrıntıları yakında öğreneceksiniz" cümlesiyle yorumladı.

İtalya Adalet Bakanı Angelino Alfano ise Iovine’nin yakalanmasının, mafyayla mücadele konusunda hükümeti eleştiren muhalefete en güzel yanıt olduğunu belirtmekle yetindi.

Caserta’ya bağlı San Cipriano d’Aversa beldesinde dünyaya gelen "O’ninno" lakaplı Iovine, kara para aklamadan, uyuşturucu ticaretine kadar uzanan bir dizi suçlamayla gıyaben yargılandığı davada, müebbet hapse mahkum olmuştu.