Napolyon kredi kartı kullansaydı...

Tüketiciler Birliği, Napolyon ve Kleopatra'lı banka kartı kampanyalarına karşı uyardı...

15 Haziran 2010, Salı 11:09
A A

Tüketiciler Birliği, Napolyon ve Kleopatra’nın da aralarında bulunduğu ünlü karakterlerin kullanıldığı reklamlarda yapıldığı gibi kredi kartıyla borçlanılmaması konusuna vatandaşları uyardı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, kredi kartı kullanımının artırılması amacıyla başlatılan kampanyalarda, Kleopatra ve Napolyon gibi ünlü karakterlerin kullanıldığını belirtti. Vatandaşlardan, "harcamaya ve borçlanmaya teşvik eden" bu reklamlara ve kampanyalara aldanmamasını isteyen Kaya, şöyle konuştu:

"Napolyon kredi kartı kullansaydı, kesinlikle aidat ödemezdi ve faizle borçlanmazdı. Napolyon da yüksek faizlerle borçlanmaya tepki gösterirdi. Napolyon bile, ayağını yorganına göre uzatırdı. Napolyon’un yaşadığı dönemlerden bugüne kadar, bol bol harcayıp borçlanma gibi bir ekonomik sistem asla kabul edilemez. Napolyon adı kullanılarak insanlar harcamaya yönlendiriliyor. Ben tüketicilere ’Napolyon ve Kleopatra’ya kanmayın’ diyorum."

BANKALARIN KART AİDAT GELİRİ

Nazım Kaya, bankaların kredi kartından büyük gelirler elde ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Ülkede, 45 milyon kredi kartı ve 25 milyon banka kartı kullanılıyor. Sadece kredi kartlarından yılda ortalama 30 lira alındığını hesap edersek, 45 milyon kredi kartından bankaların yıllık toplam kart aidat geliri 1 milyar lirayı geçiyor. 1 milyar 350 milyon liralık aidat geliri en iyimser rakamlara göre ortaya çıkandır. Bu rakam daha da yukarılara çıkabilir."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;