NASA uzaya gönderiyor!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden meraklılara fırsat...

09 Haziran 2010, Çarşamba 12:30
A A

NASA, uzay meraklılarının isim ve fotoğraflarını uzaya taşıyacak. Bu hizmetten faydalananlar da olanları sanal ortamda, Twitter ve Facebook gibi paylaşım sitelerinden takip edebilecek

Uzaya gitmek isteyip de milyonlarca doları olmadığından bu arzusunu yerine getiremeyen gönüllü uzay kâşifleri için Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), internet kullanıcılarına isim ve fotoğraflarını uzaya gönderme şansı sunuyor. Bu hizmetten faydalananlar, fırlatılışından sonra isim ve fotoğraflarını uzaya taşıyan mekiği, sanal ortamda, Twitter ve Facebook gibi paylaşım sitelerinden de takip edebilecekler.

EŞYA GÖTÜRME GELENEĞİ

Mekiklerin, 30 yıla yakın hizmet verdikten sonra emekliye ayrılmalarından önce Discovery'nin eylül ortasında Endeavour'ın da kasım sonunda yapacağı son iki sefer kaldı. NASA'nın bu hizmeti, uzaya büyük ya da küçük çeşitli eşyalar götürme geleneğine dayanıyor.

Öğrencilerin imzaları, Beatles plakları, "Toy Story" animasyon filminin karakteri Buzz'ın oyuncak bebeği, bilim kurgu dizisi Uzay Yolu'nun yaratıcısı Gene Roddenberry'nin külleri gibi birçok şey daha önce uzaya götürülmüştü. Mart 2009'da da bir yarasa, Discovery'nin yakıt tankına tüneyerek maceraya atılmış ancak fırlatmadan sonra NASA kontrol merkezinin ekranlarından kaybolmuştu. (AA)

YOLLAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

NASA'nın bu hizmeti ücretsiz. Hizmetten faydalanmak için "faceinspace.nasa.gov" adresine girmek, fotoğraf ile ismi yüklemek ve bu hatırayı uzaya son iki mekik seferinden hangisinin götüreceğini seçmek yeterli. Uzay seferinin sonunda mekiğin yere inmesinin ardından ismini ve fotoğrafını uzaya gönderenler, bu siteye tekrar girerek, sefer komutanı tarafından imzalanan "Uçuş Sertifikalarını" da yazıcıdan alabilecekler.

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;