NATO’dan Türkiye’ye güvence

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin tepkisine neden olan tatbikat skandalının tekrar yaşanmayacağı konusunda Türkiye’ye güvence verdi

23 Kasım 2017, Perşembe 21:19
NATO’dan Türkiye’ye güvence
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO tatbikatı sırasında yaşanan skandalla ilgili açıklama yaptı. Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Erdoğan’dan özür dilediğini ifade etti. Stoltenberg, “Soruşturma sürüyor. Bir daha böyle sorunların yaşanmayacağı ve sorumluların cezalandırılacağı konusunda Erdoğan’a garanti verdim" dedi.

O SUBAY ORDUDAN ATILDI


Norveç’te 8-17 Kasım 2017 tarihleri arasında NATO Müşterek Harp Merkezi’nde düzenlenmekte olan ’Trident Javelin 2017’ isimli masa üstü tatbikatında Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli, fotoğrafı, tatbikat kapsamındaki kurgusal hasım ülkelerin liderleri arasında gösterildi. Yine tatbikat kapsamındaki kapalı devre haberleşme sisteminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi kullanılarak oluşturulan sahte bir adres üzerinden ülkemiz hasım ülkelerle iş birliği yaptığı yönünde bir izlenim oluşturuldu. Skandalın ardından NATO’dan yayınlanan özür mektubunda, Erdoğan’ın fotoğrafını koyan subayın ordudan atıldığı belirtildi.

(İHA)


NE OLMUŞTU?


NATO’nun Norveç’te düzenlediği “Trident Javelin-2017” tatbikatında Atatürk’e düşman liderler arasında yer verilmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da sahte bir sosyal medya hesabı kullanılarak “düşman ile iş birliği içerisinde” gösterilmişti.

NATO'dan fotoğraf açıklaması: O subay ordudan atıldıNATO'dan fotoğraf açıklaması: O subay ordudan atıldı
NATO'daki skandalın belgesi ortaya çıktıNATO'daki skandalın belgesi ortaya çıktı
NATO'daki skandalı Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt ortaya çıkardıNATO'daki skandalı Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt ortaya çıkardı