NATO'nun 'sır'rı

NATO'nun en gizli askeri bilgilerini, Türk mühendislerin geliştirdiği 'Sır' adlı kriptolu bellek koruyacak

04 Eylül 2009, Cuma 12:22
A A

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UEKAE) büyük bir başarıya imza attı. Türk elektronik ve bilgisayar mühendisleri, dünyanın en büyük askeri organizasyonu olan NATO’nun tüm gizli bilgilerini güvenle saklayabilecek bir bilgisayar (USB) belleği geliştirdi.

‘Sır’ adı verilen belleğin birçok özelliği var. Bir kredi kartı boyunda, 14 milimetre kalınlığında ve sadece 90 gram ağırlığında olan Sır, kolayca taşınabilir olmasının yanı sıra içindeki bilgileri şifreli bir şekilde saklayabiliyor. 

TÜBİTAK sorumlusu Koray Arıkan, “Dünya genelinde ‘Sır’ gibi taşınabilir boyutlarda, yüksek gizlilik dereceli bilgiyi güvenli bir biçimde saklayabilecek türde ürün henüz yapılamadı. Böyle bir ürünü geliştirebilmek için pek çok ülke hâlâ uğraş veriyor” dedi. 

602 SİPARİŞ VERİLDİ
Sır’rın kaybolması veya çalınması durumunda içindeki bilgilere ulaşılamıyor. Gerekirse tek bir tuş ile içindeki gizli bilgiler silinebiliyor. Cihazın bir şekilde açılmaya çalışılması durumunda ise içindeki gizli bilgiler kendiliğinden siliniyor. Sır, NATO Askeri Komitesi tarafından onaylanan 11’inci, NATO envanterine giren 4’üncü Türk ürünü oldu. NATO çeşitli birimlerinde kullanmak için TÜBİTAK’a şimdiden 602 Sır siparişi verdi. 

Ergün AYAZ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;