N.Ç.'nin suçu ne?

12 yaşındaki N.Ç'ye cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle yargılanan 33 sanıktan 28'i, 9 yıl ile 8 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırılırken, 4 sanık beraat etti

Salı, 28 Eylül 2010 - 17:33

N.Ç.'nin suçu ne?

Mardin’de 2003 yılında 12 yaşındaki N.Ç.'nin, aralarında kamu görevlilelerinin de bulunduğu 31 kişinin tecavüzüne uğradığı gerekçesiyle açılan davada, 7 yıl sonra karar çıktı. Tümü tutuksuz yargılanan 33 sanıktan 28’ine 9 yıl ile 8 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. 4 sanık beraat etti, 1 sanığın dosyası ayrıldı.

Mardin’de 2003 yılında N.Ç.’ye 31 kişinin tecavüz ettiği, 2 kadının da erkeklere pazarladığı gerekçesiyle açılan davanın bugün 35'inci duruşması yapıldı. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan 33 sanık katılmazken, sanık ve müdahil avutları hazır bulundu. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının esas hakkında savunmalarını aldıktan sonra, 4 sanık hakkında beraat kararı, 1 sanığın dosyasını da akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için ayırdı.

Mahkeme, o dönem Kızıltepe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü olan R.S, Mardin İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli yüzbaşı E.E.’nin de aralarında bulunduğu 26 sanığa ‘Cinsel istismarda bulunmak’ gerekçesiyle 8 ay ile 5 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Duruşmada N.Ç’yi erkeklere para karşılığı sattığı gerekçesiyle yargılanan Emine Akyol ve Türkan Temel’e 6 yıl ceza verdi. Mahkeme daha sonra N.Ç.’nin yaşının 18’den küçük olması nedeniyle kadın sanıkların cezalarını yüzde 50 artırarak, 9 yıla çıkardı.

Duruşmanın ardından N.Ç.’nin avukatı İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ, gazetecilere kararı değerlendirdi. Davada karar çıkmasına sevindiklerini belirten Yalçındağ, ancak verilen cezaları komik bulduklarını söyledi. Davaya temyize götürmek için hemen gerekli başvuruyu yaptıklarını anlatan Yalçındağ, şöyle dedi:

“Sizler de yakından takip ediyorsunuz. Gerçekten bu dosyanın toplumsal dava olduğunu, sonuçlarının önemli olduğunu buradan çıkacak kararların adil olup olmayışına göre son derece önemli olduğunu her fırsatta belirttik. Biraz önce karar verildi. Karardan çok da memnun olduğumu söyleyemem. Çünkü alıkoymak suçundan zaman aşımına uğratıldı dosya. Oysa ki biz diyoruz ki bir çocuk 15 yaşının altındaysa onun rızası söz konusu olamaz, böyle bir yönelim için. Irza geçmek anlamında da bir çok sanık bakımından ciddi indirimlere gidildi. Bu da bizim mütalaya karşı verdiğimiz beyanların dışında bir karardı. Tecavüzün bir insanlık suçu olduğunu bir kez daha vurgulamak ve hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle de mağdurun bütün insanlık ailesi olduğu için bizlerin gerçekten adalet duygusu biraz daha onaracak daha adil bir karar çıkmasını bekliyorduk. Maalesef olmadı. Biz temyiz edeceğimize dair bir dilekçe sunduk. Ayrıntılı temyiz dilekçesini bir hafta içerisinde basına duyuracağız.”

CİDDİ İNDİRİMLERE GİDİLDİ

Yalçındağ, kararda ciddi indirime uğrayan sanıklar olduğunu belirterek, “Beraat alanlar da var. 4 tane beraat olan var. 1 yıl sekiz ay ceza alanlar var, 4 yıl 6 ay var, 5 yıl var. Değişik cezalar var. Sanıklardan Gerekçeli karar çıktığında daha daha ayrıntılı anlatacağız. Çok da memnun kaldığımız bir karar değildi. Biz daha caydırıcı olmasını bekliyor. Bizim hukuk mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Nezir GÜNEŞ/ MARDİN,(DHA)