'Ne olur beni öldürmeyin'

Batman'da yaşayan ve ender görülen Mukopolisakkaridoz (MPS) hastalığı yüzünden vücudu her geçen gün eriyen 8 yaşındaki Mehmet Sait Ekinci yetkililere seslenerek, 'Ölmek istemiyorum' dedi. Ayakları ve kolları erimeye başlayan Sait'in acilen, kutusu 25 bin lira olan ilaçlara ihtiyacı var

'Ne olur beni öldürmeyin'

Mehmet Sait Ekinci’nin annesi Nurcan Ekinci ise, iki ay önce Batman’a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verdiği dilekçeden hala yanıt alamadığını belirterek, "Ayakları ve kolları erimeye başlayan Sait’in acilen, kutusu 9 bin euro (25 bin lira) olan ilaçlara ihtiyacı var" diye konuştu.

'KOŞMAK VE TOP OYNAMAK İSTİYORUM'

Batman merkez Seyitler Mahallesi'nde oturan Ekinci ailesi, her geçen gün organları eriyen Mehmet Sait’in tedavisi için başvurmadık yer bırakmadıklarını söyledi. Tedavisinin yapılmasını isteyen küçük Mehmet Sait Ekinci, "8 yaşındayım. MPS 4-A hastasıyım. Yaşamak için ilaca ihtiyacım var. Ben de arkadaşlarım gibi oynamak istiyorum, ölmek istemiyorum. Devlet bana ilacımı versin. Koşmak ve top oynamak istiyorum" dedi.

'BAŞBAKAN BİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ'


AK Parti Batman il kongresinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan, oğlu Mehmet Sait Ekinci’nin tedavi görmesi için yardım isteyen 3 çocuk annesi Nurcan Ekinci, maddi durumlarının yetersizliğinden ilaç alamadıklarını söyledi. Anne Ekinci, "Eşim minibüs sürücüsü. Kutusu 9 bin euro olan ilaçları alacak durumda değiliz. Oğlum Mehmet Sait’in durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Oysa iki ay öncesinde Başbakan sayın Davutoğlu’na verdiğim dilekçeden umutluydum. Bize her türlü desteği vereceğini söylemişti" dedi.

VALİLİK TALEPTE BULUNDU, SGK 'KARŞILAMAM' DEDİ

Batman Valiliğinin, SGK’nın ilaçları karşılaması için girişimde bulunduğunu, ancak SGK’nın engeliyle karşılaşınca ikinci kez yıkıldıklarını kaydeden anne Ekinci, "İki yıl sonra Mehmet Sait yatalak duruma düşecek. Doktorlar ilaç tedavisinin şart olduğunu söylüyor ama ilaç alamıyoruz. SGK’nın bu ilaçları ödeme listesine almasını istiyoruz" dedi.

'DAVUTOĞLU'NA VERDİĞİMİZ DİLEKÇEYE YANIT ALAMADIK'

Bu hastalığı yakalanmış Türkiye’de yaklaşık 250 hasta bulunduğunu öğrendiğini belirten anne Nurcan Ekinci, "Çocuğumuz gözümüzün önünde her geçen gün eriyor. Başbakan Davutoğlu’na verdiğimiz dilekçeye daha yanıt alamadık. Sait’in artık işitme sorunu da başladı. Hastalığı gitgide ilerliyor. Göğüs kafesi daralıyor. Kucağımdan inmek istemiyor. Allah için çocuğuma ilaç yardımı istiyorum" diye konuştu.

Arif ARSLAN/ BATMAN, (DHA)