Neden başucunuzdaki suyu içmemelisiniz?

Başucunuza koyduğunuz suyu içerken tadının farklı olduğunu hiç fark ettiniz mi? İşte bunun hem şaşırtıcı hem de korkutucu nedeni...

10 Ekim 2017, Salı 10:45
A A
Akşam baş ucunuza koyup gece ya da sabah içtiğiniz suyun tadının değiştiğini fark etmişsinizdir. Ancak gece boyunca odada açık halde bulunan suyun değişen tek yanı sadece tadı değil. Aynı zamanda suyun yapısı da değişiyor.

Bunun sebebi ise tüm gece ağzı açık halde duran yani havayla temas halinde olan suyun toz partikülleri ve hava ile taşınan bakterilerle dolması.


SUYU AÇIKTA BIRAKMAYIN ÜSTÜNÜ ÖRTÜN

Peki bu su sağlığımıza nasıl zarar veriyor? Biraz daha bilimsel verilerle açıklayalım. Su, açıkta bırakıldığı takdirde karbondioksiti içine emiyor. Suyla karbondioksit birleştiğinde ise bu durum karbonik asit oluşumuna neden oluyor. Kısacası suyun kimyasal yapısı değişime uğruyor. Aynı zamanda bu durum suyun pH seviyesini düşürdüğü için tadının da değişmesine sebep oluyor. Sonuç olarak bir gece boyunca açıkta duran suyu içtiğinizde bakteriler de suyla birlikte hızla vücudunuza giriyor ve sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturuyor. Çözüm ise basit. Baş ucunuza su koyarken onu bardakta değil ağzı kapalı bir şişede koyun ve onun bakterilerle temasını engelleyerek gönül rahatlığıyla için.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;