Nedim Şener: Beraatimi istiyorum

POSTA yazarı ve MİLLİYET muhabiri Nedim Şener, hakim karşısına çıkarıldı. Şener'e gazetecilerden de büyük destek vardı

18 Nisan 2011, Pazartesi 11:16
A A

Tutuklu gazeteci Nedim Şener, ’Şenay Avcı: Kimlikler görev gereğiydi’ başlıklı haberinde "soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. Şener, eşi Vecide Şener’e ve Orhan Dink’e sarılarak ağladı.

'DOKUNAN YANSA DA DOKUNACAĞIZ'

Nedim Şener duruşmada, "Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek gibi bir kasıt ve niyetim yoktu. Suçsuzum, beraatimi istiyorum" dedi. Şener’in tutuklanmasını protesto eden arkadaşları ve meslektaşları "Dokunan yansa da dokunacağız" sloganıyla bir araya gelerek Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Nedim Şener, "Şenay Avcı: Kimlikler görev gereğiydi" başlıklı haberinde "soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. Nedim Şener, Devrimci Karargah Terör Örgütüne yönelik soruşturma kapsamında evi aranan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın eşi Şenay Avcı’nın konuşmalarına dayalı olarak yaptığı haber nedeniyle "soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek" suçlamasıyla hakkında 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.


 

EŞİNE VE ORHAN DİNK’E SARILARAK AĞLADI

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nedim Şener ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca Nedim Şener’in eşi Vecide Şener, öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink, Uğur Dündar, Sedat Ergin, Nail Güreli ve Melih Aşık'ın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteci izledi.

Gazetecilerin bir kısmı da salonun küçük olması nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. Duruşma salonuna Nedim Şener’in getirilmesiyle birlikte duruşma salonu önünde bekleyen gazeteci arkadaşları ’Nedim seni seviyoruz’ diyerek Nedim Şener’i alkışladılar. Duruşma salonuna getirilen Nedim Şener, eşi Vecide Şener’e ve Orhan Dink’e sarılarak ağladı.

"ERGENEKON SANIĞI OLARAK KARŞINIZDAYIM"

Ergenekon Soruşturması kapsamında 43 gündür tutuklu bulunan Nedim Şener, suça konu yazının eser sahibi olduğunu belirtti. Nedim Şener, "Ergenekon davasının sanığı olarak karşınızda bulunuyorum" demesi üzerine mahkeme başkanı Rüveyde Çakmak Kaner de "Hayır, siz gizliliği ihlal etmek suçundan buradasınız" dedi. Nedim Şener ayrıca komplolara ve iftiralarada kurban gittiğini sözlerine ekledi.

"HANEFİ AVCI’NIN EŞİ ŞENAY AVCI İLE GÖRÜŞTÜM"

Araştırmacı gazeteci olduğunu ifade eden Nedim Şener, emniyet mensubu olan şüpheli Hanefi Avcı’nin evinde vahim silahlar ele geçirildiği şeklinde basında haberler çıktığını hatırlattı. Nedim Şener, "Konuyu araştırmak için Hanefi Avcı’nın eşi Şenay Avcı ile görüştüm. Şenay Avcı ile yaptığımız görüşmede silahların eşinin görevi dolayısıyla ve istihbaratçı olması sebebiyle devlet tarafından kendisine verilen silahlar ve kimlikler olduğunu beyan etti. Ben de bu beyanının dayanaklarını sordum. O da arama sırasında düzenlenen tutanakları faksladı" dedi.

"BİR GAZETECİ OLARAK..."

Nedim Şener savunmasına şöyle devam etti:

"Bu tutanakları incelediğimde basında ruhsatsız olarak lanse edilen silahın tutanağın 1. sırasında yer almasına rağmen ruhsatın 34. sırada yer aldığını, dolayısıyla bu eşleştirme yapılmadan dikkatsizlik sonucu sanki ruhsatsız silahmış gibi kamuoyuna duyurulduğunu tespit ettim. Bir gazeteci olarak gerçeğin ortaya çıkarılması suretiyle adaletin sağlanmasını hedeflediğim için bu hususu suça konu yazıda kaleme aldım. Yazıda tek amacım ve hedefim buydu."

Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek gibi bir kastının olmadığını savunan Nedim Şener, suçsuz olduğunu belirterek beraatine karar verilmesini istedi. Avukatları Şehnaz Yüzenden, Yücel Döşemeci ve Günay Erkan, Nedim Şener’in suçsuz olduğunu belirterek, beraatini istediler. Mahkeme Başkanı Rüveyde Çakmak Kaner, dosyanın karara bağlanması için incelenmesine karar vererek duruşmayı 31 Mayıs’a erteledi. Mahkeme Başkanı Rüveyde Çakmak Kaner, Nedim Şener’e "bir sonraki duruşmaya gelmek istemiyorsan sizi duruşmaya çağırmayız" demesi üzerine Şener, ’Çağırın gelirim’ diye cevap verdi.

İDDİANAME

Nedim Şener’in soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapsi isteniyor. Nedim Şener 6 Mart 2011’de Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Nedim Şener, 43 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

GAZETECİ SEDAT ERGİN: HERKESE EŞİT ADALET İSTİYORUZ

Şener’in tutuklanmasını protesto eden arkadaşları ve meslektaşları "Dokunan yansa da dokunacağız" sloganıyla bir araya gelerek Şener’e destek verdi. Grup adliye önünde pankart açarak "Ahmet, Nedim onurumuzdur" diyerek bağırdı.

Adliye önünde basın açıklaması yapan Gazeteci Sedat Ergin, "Adalet arıyoruz. Adalet istiyoruz. Çünkü evrensel hukuk normlarının uygun herkese eşit adalet istiyoruz tutuklu bulunan tüm gazeteciler için eşit adalet istiyoruz. Adalet bir gün hepimize lazım olacak" dedi.

BEN BUNA İSYAN EDİYORUM

Uğur Dündar ise "Nedim Şener bu ülkenin bankaları kaynakları hortumlanırken, ülkenin dışına milyarlarca dolar kaçırılırken, mafyalar çeteler yargısız infazlarına faili meçhullerine devam ederken bunların kitaplarının yazmış, naylon holdinglerin halkı tüyü bitmemiş yetimi nasıl sömürdüğünü tüm Türkiye’ye anlatmış, çok değerli dünyaca saygın gazeteciden biridir. Nedim’i bir takım insanlar eleştiriyor. Türkiye soyulurken, Türkiye’nin bankaları hortumlanırken mafyalar çeteler Susurluk çeteleri faili meçhul cinayetlerini işlerken tek satır yazı yazmayan bu insanların Nedim’i Ahmet’leri sorgulamaya hakları var mı? Ben buna isyan ediyorum" dedi.

Eylemde Hürriyet Gazetesi yazarı Sedat Ergin şu açıklamayı okudu:  

Bugün burada gazeteci Nedim Şener için toplandık.

Şener, gazeteci Ahmet Şık’la aynı gün 6 Mart 2011’de Ergenekon Örgütü’ne üyelik ile yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklandı. O günden beri Silivri Cezaevi’nde yatıyor.

Biz gazeteci arkadaşları ve dostları olarak bu suçlamaların gerçeği yansıtmadığını, Nedim Şener'in iyi bir gazeteci olduğu için tutuklandığını iddia ediyoruz.

Nedim Şener, yirmi yıldır namuslu bir şekilde işini yapan, gözünü budaktan esirgemeyen soruşturmacı bir gazetecidir.

Onun iyi bir gazeteci olduğunu yalnız biz değil uluslararası basın örgütleri ve insani yardım kuruluşları da söylüyor.

Uluslarası Basın Enstitüsü’nün (IPI) 60 kişilik “Dünya Basın Özgürlüğü Kahramanı” listesinde onun ismi de var.  Hrant Dink ve Abdi İpekçi’nin hemen yanı başında. 

Hollandalı insani yardım kuruluşu Oxfam Novib, geçen yıl PEN İfade Özgürlüğü Ödülü’nü Şener’e verdi.

Peki Nedim Şener neden şimdi cezaevinde? Yanıtı, gören gözler için çok net. Nedim Şener, arı kovanına çomak soktu, doğru bildiğini söylemekten geri durmadı.

“Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları” kitabında Trabzon Emniyeti’nden İstihbarat Daire Başkanlığı’na gönderilen “Dink öldürülecek” raporunun gizlendiğini yazdı.  Cinayette ihmali bulunan polisleri teşhis etti.

Zaten zor günler ondan sonra başladı. Hakkında 28 yıl hapis istemiyle iki dava açıldı. Ama o yılmadı.

Dink Davası’nın Ergenekon Davası’yla birleştirilmesini savundu. Çünkü varlığı iddia edilen derin devlet örgütünün bu cinayette parmağı olduğunu düşünüyordu. Şener’in ısrarlı haberleri, yazıları ve takibi sonucu Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu harekete geçti ve iki eski polis şefinin cinayetle ilgili davada tanık olmasını istedi.    

Hakkında gizli kapılar ardında söylenen “ayağını denk alsın” tehditlerine pabuç bırakmadı ve bu kez de “Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat” isimli kitabı kaleme aldı.

'HER AN KAZAYA, İFTİRAYA KURBAN GİDEBİLİRİM'

Posta gazetesinde 1 Mart’ta yayınlanan son köşe yazısında “Her an bir kazaya ya da iftiraya kurban gidebilirim” demişti; iki gün sonra gözaltına alındı.

Savcılık ifadesi ve mahkeme kayıtları, Nedim Şener’in gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandığını gösteriyor. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde bu kabul edilemez.

Basın özgürlüğünün ayaklar altına alınması yalnız gazetecilere pranga vurmak değildir. Aynı zamanda halkın haber alma hürriyeti de engelleniyor.

Nedim Şener, Hrant Dink Cinayeti’nin aydınlatılması, derin devlet bağlantısının ortaya çıkarılmasını istiyor. Biz de onu istiyoruz.

Nedim Şener, Türkiye’nin karanlık geçmişiyle, 12 Eylül’le  hesaplaşmak istiyor. Biz de onu istiyoruz.

Nedim Şener, Emniyet’in Adalet’in birtakım gruplarca kuşatılmasına karşı çıkıyor. Biz de onu istiyoruz.

Bugün buraya geldik. Çünkü adalet arıyoruz.

Bugün buraya geldik. Çünkü evrensel hukuk normlarına uygun herkese eşit adalet istiyoruz.

Bunu yalnız Nedim Şener ve Ahmet Şık için değil mesleki faaliyetleri yüzünden tutuklu olan veya yargılanan tüm gazeteciler için istiyoruz.

Bu meşru taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Ve unutulmamalı ki adalet bir gün hepimize lazım olacak.  

Taner YENER-Serpil KIRKESER/İSTANBUL,(DHA) 

 

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;