Nereden nereye?

İstanbul'da son 20 yılda çevre kirliliği nedeniyle Adalar dışında gidilecek plaj kalmazken, kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı yüzdüğü plajlar rağbet görmeye başladı

26 Temmuz 2010, Pazartesi 05:00
A A

Deniz tertemizdi

İstanbul’da 1930’lu yıllarda deniz tertemizdi ve kıyılarda kumlar inci gibi parlıyordu. O yıllarda kıyılara sahil kumlarını çekmek için taka ve motorlar yanaşmazdı.

Denizin üstünde ne bir pet şişe ne naylon parçaları ne de mazot tabakaları görmek imkansızdı. 1923 yılında kurulan Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa yakasındaki plajlarda kadın ve erkekler birlikte deniz ve kumun keyfini çıkarıyordu.

Plaj kalmadı

Kumkapı, Samatya, Salacak, Fenerbahçe ve Moda gibi birçok plajda kadın ve erkekler bir arada hiçbir sorun yaşamadan denizin keyfini çıkarıyordu. İstanbul’da son 20 yılda çevre kirliliği nedeniyle Adalar dışında gidilecek plaj kalmazken kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı yüzdüğü plajlar rağbet görmeye başladı. İstanbul’un sıcaktan kavrulduğu bugünlerde çareyi Boğaz’ın serin sularında arayanların arasında tek bir kadın bile olmaması dikkat çekti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;