Netanyahu: Yeniden seçilirsem Filistin diye bir şey olmayacak

İsrail'de seçmenler başabaş geçmesi beklenen seçimler için bugün sandık başında. Yarışa yeniden giren Başbakan Binyamin Netanyahu, 'Yeniden seçilirsem iktidarımda Filistin devleti diye bir şey olmayacak' dedi

17 Mart 2015, Salı 09:57
A A

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Yeniden seçilirsem iktidarımda Filistin devleti diye bir şey olmayacak" dedi. Bugün yapılan seçimler öncesi Maariv gazetesine demeç veren Netanyahu, yeniden iktidar olmaları halinde ‘Filistin devleti diye bir şey olmayacağı’ vaadinde bulundu. Binyamin Netenyahu, Kudüs’te yeni Yahudi yerleşim yerleri inşasını sürdüreceğini de ekledi!

UZUN KOALİSYON MÜZAKERELERİ BEKLENİYOR


Seçimlerde Başbakan Netanyahu'nun en ciddi rakibi Filistinliler ve uluslararası toplumla ilişkileri tamir etmeyi vaat eden merkez sol ittifak Siyonist Birlik. Her iki tarafın da oyların dörtte birinden fazlasını alması beklenmiyor. Ülkedeki oy verme işlemi Türkiye saatiyle 07:00-22:00 arasında gerçekleşeck. Seçim sonuçlarının sandıkların kapanmasından kısa süre sonra açıklanması bekleniyor. Ancak kesin sonuçlar için bir süre daha beklenmesi gerekecek. Seçimi uzun koalisyon müzakerelerinin izleyeceği talmin ediliyor.

SOL İTTİFAK SİYONİST BİRLİK ÖNDE GÖRÜNÜYOR
AMA...

Kamoyu yoklamaları en çok sayıda sandalyeyi merkez sol ittifak Siyonist Birlik'in kazanacağını gösteriyor. Ancak BBC'nin Kudüs'teki Muhabiri Kevin Conolly partisi Likud seçimden birinci parti olarak çıkmasa da Netanyahu'nun yine hükümeti kurabileceğini söylüyor.

İSRAİL TARİHİNDE HİÇBİR PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMADI


İsrail'in tarihinde hiçbir parti tek başına hükümet kuracak çoğunluğu kazanamadı ve ülke hep koalisyon hükümetleriyle yönetildi.

Seçim kampanyasında İsrail-ABD ilişkilerinden İran'ın nükleer programıyla ilgili kaygılara uluslararası konular öne çıktı. Ancak birnçok aday ülkedeki geçim sıkıntısı ve yavaş ekonomik büyüme gibi sosyo ekonomik sorunlara da odaklandı. Kudüs'ün geleceği de kampanyada öne çıkan konulardan biriydi.

NETANYAHU SİYONİST BİRLİĞİ SUÇLUYOR


Netanyahu, Siyonist Birliği, Filistinlilerle yapılacak görüşmelerde Kudüs'ün İsrail'in bölünmez başkenti olduğu iddiasından vazgeçmeye niyetli olmakla suçladı.
İsrail Başbakanı ayrıca seçildiği takdirde Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Filistinliler İsrail'in 1967 Savaşı'ndan bu yana işgal altında tuttuğu Kudüs'ün gelecekte kurulacak devletlerinin başkenti olmasını istiyor.

YARIŞTAKİ BAŞLICA İSİMLER

Bİnyamin Netanyahu: Partisi Likud'un zafer kazanması tecrübeli siyasetçiye dördüncü kez başbakanlık yolunu açacak. Filistinliler ve İran'a yönelik tutumu kendisini İsrail sağı içinde popüler bir isim haline getirdi, ancak Netanyahu bölücü bir siyasi figür.

İzhak Herzog: Merkez sol Siyonist Birlik seçim ittifakının eşbaşkanı Herzog Likud'u İsrail'deki yaşam koşullarını zorlaştırmakla zorladı ve Netanyahu'nun dış politikasına karşı kampanya yürüttü. Netanyahu'nun "tutumu yumuşak" suçlamalarına özel kuvvetlerdeki geçmişine dikkat çekerek yanıt verdi.

Tzipi Livni: Siyonist Birlik'in Herzog'la birlikte lideri olan Livni Filistin Yönetimi'yle daha çok işbirliği aranmasını savunuyor.

Moşe Kahlon: Netanyahu'nun kabinesinde Sosyal Yardım ve İletişim Bakanlığı yapan Kahlon'un merkez sağ Kulanu Partisi, koalisyon hükümetinin kurulmasında anahtar rolü oynayabilir.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;