Netflix'te yer alan moda belgeselleri

Moda hikayelerine ve modanın cazibeli dünyasına meraklıysanız Netflix'teki moda belgeselleri tam size göre.. İşte tüm ayrıntılarıyla o belgeseller...

31 Ocak 2018, Çarşamba 14:49
A A

FRANCA: FRANCESCO SOZZANI Modanın mesaj taşıması gerektiğini, daha doğrusu mesaj taşıyabildiğini Vogue Italia bünyesindeki görevi boyunca kanıtlayan gelmiş geçmiş en cüretkar genel yayın yönetmenlerinden biriydi Franca Sozzani. Oğlu Francesco Sozzani'nin annesine ithaf ettiği 'Franca: Chaos and Creation' isimli belgesel, modanın siyasal kimliğini ele alırken, tek bir kadının muhafazakar sayılabilecek bir düzene hürriyetiyle meydan okumasının gözü pek hikayesini anlatıyor.

DRIES O, modayı hiçbir zaman sezonlarla sınırlandırmadı. Kariyeri boyunca trend kelimesinden olabildiğince uzak durmaya çalıştı. Bir tasarımcıdan ziyade kumaşlarla destansı hikayeler yaratan Belçikalı kreatif direktör Dries van Noten'dan bahsediyoruz. Kumaşların masal anlatabildiğine tanıklık etmek istiyorsanız, 'Dries' belgeselini kaçırmayın!

HOUSE OF Z Modern bir moda imparatorluğu nasıl kurulur? Kendi markasını yaratmak ve moda sahnesine adım atmak isteyen herkesin mutlaka seyretmesi gereken bir belgesel 'House of Z'. 21 yaşında New York'un yıldız tasarımcılarından biri olan Zac Posen'ın başarı öyküsü, Sandy Chronopoulos'un sinematografik yönetmenliğiyle aktarılıyor.

IRIS Irıs Apfel, tek kelimeyle ikonik. Suzy Menkes onu 'Koleksiyon Kraliçesi' olarak tarif ediyor. 'Iris' isimli belgesel de ona atfedilen bu tanımın üzerinde duruyor. Dünyanın en zengin ve en kapsamlı moda tasarımı arşivine sahip olan Iris Apfel'ın zamansız ve rafine zevki, sadece modaya karşı değil hayata karşı duruşunuzu da yeniden gözden geçirmenize neden olacak. Belgeselin sonunda, belki de siz de koleksiyonerliğe merak salıp geleceğın Iris'i olacaksınız. Kim bilir...  

JEREMY SCOTT: THE PEOPLE'S DESIGNER Moda dünyasına aşırı dozda popüler kültür enjekte eden Jeremy Scott, bir kahraman mı yoksa anti kahraman mı? Cevabı 'Jeremy Scott: The People's Designer' belgeselinde.

MANOLO: THE BOY WHO MADE SHOES FOR LIZARDS Anna Wintour, Manolo Blahnik dışında başka hiçbir tasarımcının ayakkabılarını giymeyi aklının ucundan bile geçirmediğini söylüyor. Sebebiyse Blahnik'in tılsımlı topukları. Tılsımlı çünkü yeteneğini tutkusuna adıyor. Hala kendini bir tasarımcı olarak tanımlamakta zorluk çekiyor. Başarısından mütevazılık akıyor. Netflix'te yayınlanan 'Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards' modayla ilgisi olan herkes için bir ders niteliğinde. ?