New York metrosunda çıplak eylem

New York'ta dokuz yıldır “Metroda Pantolonsuz Yolculuk” eylemi düzenleyen “Improv Everywhere” adlı grup, eylemlerini bir adım daha ileri taşıdı

New York metrosunda çıplak eylem

ABD'nin New York kentinde her gün 4 milyon insanın yolculuk ettiği metro hatları, bu kez gerçek anlamda "yarı çıplak" eyleme sahne oldu.

Her türlü çılgınlığın yaşandığı New York'ta bu yıl ilk kez düzenlenen "Metroda İç Çamaşırsız Yolculuk" eylemine katılan kadınlı erkekli bini aşkın insan, metroya bindikten sonra, vagonlarda ya da istasyonlarda, yarı çıplak soyundu.

Önce eteklerini ya da pantolonlarını çıkaran "baldırı çıplak" eylemciler, daha sonra da tüm yolcuların şaşkın ve sorgular bakışlarını umursamaksızın iç çamaşırlarını da çıkardı.

Sayıları bini aşan eylemciler, önce Manhattan'daki Foley Meydanı'nda, buluştu.

"Improv Everywhere" adlı grubun lideri Charlie Todd'un, “metroda iç çamaşırlarınızı çıkarmaya hazır mısınız” sorusunu çığlıklar atıp "evet" diye yanıtlayan kalabalık, daha sonra metro istasyonlarının yolunu tuttu.

HİÇBİR ŞEY YOKMUŞ GİBİ DAVRANDILAR

Yarı çıplak metro yolculuğu yapmaya razı gönüllüler, gruplar halinde metro vagonlarına bindikten sonra yolcuların şaşkın bakışları altında önce pantolon ya da eteklerini, ardından da iç çamaşırlarını çıkararak, yarı çıplak yolculuk etmeye başladı.

GÖRENLER ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ

Yarı çıplak eylemciler, olağandışı hiçbir şey yokmuş gibi davranırken, eylemden haberi olmayan yolcular ise şaşkınlığını gizleyemedi. Yolcular, metro istasyonları ve vagonlarda gazete ve kitap okuyan yarı çıplak eylemcileri yan gözle süzmekten kendilerini alamadı.

New York'u neredeyse bir baştan ötekine metroyla dolaşan baldırı çıplak eylemciler, bazı istasyonlarda mola verdi. Buralarda bir süre bekleyen eylemciler, yeniden metroya binip, yolculuğa devam etti.

Kimi yolcuların gülüşmesine, kimi yolcuların sorgulayan ve ne olup bittiğini anlamak isteyen bakışlarına yol açan eylem olaysız sona erdi.

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK (DHA)

2