New York'ta 'Pantolonsuz Yolculuk' eylemi

New York'ta 'Pantolonsuz Yolculuk' eylemi

New York'ta ‘Metroda Pantolonsuz Yolculuk’ eylemi yapıldı. Yolcular, kendileriyle aynı vagonları paylaşan ve kış ortasında üstlerinde paltoları altlarında sadece iç çamaşırları bulunan 3 bin kişiyi şaşkın bakışlarla izledi.

New York'ta her gün 4 milyon insanın yolculuk ettiği metro hatları, bir kez daha ‘yarı çıplak’ eyleme sahne oldu. Bu yıl 9'uncusu düzenlenen ‘Metroda Pantolonsuz Yolculuk’ eylemine katılan kadınlı erkekli 3 bini aşkın kişi vagon veya istasyonlarda pantolonlarını çıkardı. İç çamaşırıyla kalan eylemcileri gören yolcular şaşkınlıklarını gizleyemedi.

ABD'de ilginç eylemler yapan ‘Improve Everywhere' grubu şimdiye dek olduğunun  tersine, Manhattan'da bir noktada toplanma yerine Central Park ve Foley Meydanı'nda, Brooklyn, Williamsburg ve Prospect Park'ta, Queens'te de Astoria da toplandı. Gönüllüler, gruplar halinde 5 ayrı metro hattına bindikten sonra yolcuların şaşkın bakışları altında pantolonlarını çıkarıp çantalarına yerleştirdi. Yarı çıplak eylemciler, olağandışı hiçbir şey yokmuş gibi davranırken, eylemden haberi olmayan yolcular şaşkınlığını gizleyemedi. Yolcular, metro istasyonları ve vagonlarda gazete ve kitap okuyan yarı çıplak eylemcileri yan gözle süzmekten kendilerini alamadı. Kimi yolcuların gülüşmesine, kimi yolcuların sorgulayan ne olup bittiğini anlamak isteyen bakışlarına yol açan eyleme, katılımın bu yıl daha da arttığı görüldü.

New York’u neredeyse bir baştan ötekine metroyla dolaşan baldırı çıplak eylemciler, bazı istasyonlarda mola verdi. Buralarda bir süre bekleyen eylemciler, yeniden metroya binip, yolculuğa devam etti. Eylemciler, kendilerine yöneltilen sorulara, ‘Pantolonumu giymeyi unuttum’, ‘Evden aceleyle çıktım, pantolon giymeye zaman kalmadı’, ‘Pantolonumun etiketi rahatsız ediyordu ondan çıkardım’, ‘Küresel ısınmayı protesto ediyorum’, ‘Pantolonum ıslandı, çok üşüdüm, çıkardım’, ‘Okuduğum moda dergileri, pantolonun 2009 işi olduğunu söylüyordu, 2010’da pantolon giymeyeceğim’, ‘Miami’den geldim, çok sıcak olduğu için pantolon giymedim, burada da giymeyi unuttum’ gibi esprili yanıtlar verdi. New York metrosunda ve istasyonlarında görev yapan polisler, iç çamaşırları ile yolculuk eden yolcuları görmezden geldi.
New York metrosunda 2 saati aşkın süre iç çamaşırı ile yolculuk eden pantolonsuz eylemcilerin gösterisi Union Square’de sona erdi. Metrodan çıktıktan  soğuğa aldırmadan kentin göbeğinde iç çamaşırları ile dolaşmayı sürdüren eylemciler, attıkları sloganlar ile de yoldan geçenleri pantolonlarını çıkarmaları çağrısında bulundu. Pantolonsuz eylemcilere polis bu yıl da müdahale etmedi. Geçtiğimiz yıllardaki eylemlerin birinde polis, katılımcıların bindiği tren hatlarından birini durdurmuş ve pantolonsuzları tutuklamıştı. Ancak açılan davada yargıç, pantolonsuz dolaşmanın yasalara aykırı olmadığına hükmederek eylemcileri serbest bırakmıştı.

‘Improve Everywhere’ adlı grubun kurucusu olan Charlie Todd, “Metro yolculuğu oldukça sıkıcı olabiliyor. Amacımız insanları güldürmek ve metro yolcuların ilginç bir New York macerası yaşamalarını sağlamak. Eğleniyor ve eğlendiriyoruz. Amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Pantolon giymemek yasalara aykırı değil ve bu hakkımızı kullanıyoruz” diye konuştu.

Yarı çıplak eylemciler, daha sonra New York’un değişik barlarında ‘pantolonsuz ve özgür’ bir gün yaşamanın tadını çıkardı. Alkol tüketimiyle, çıplaklık boyutları biraz daha arttı.

New York’ta başladıktan sonra başka ülkeler ve kentlere de yayılan ’pantolonsuz metro yolculuğu eylemi’ bu yıl 15 ülkede, 53 ayrı kentte gerçekleştirildi.

Nafiz ALBAYRAK/ NEW YORK, (DHA)