New York'tan dünyaya dostluk açılımı

New York'tan dünyaya dostluk açılımı

24 Eylül 2009, Perşembe 10:35
A A

New York’ta ‘Medeniyetler İttifakı’ konulu bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan “Hepimiz öleceğiz. Öyleyse bu kavga niye? Nefret, öfke, aşağılama teröre zemin hazırlıyor” dedi.

‘YIKMAK ÇOK KOLAY’

Salı günü Amerika’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan dün New York Devlet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Levin Enstitüsü’nde ‘Medeniyetler İttifakı’ konulu bir konuşma yaptı.

İslam ve Hristiyan dünyasını yakınlaştırmak amacıyla 2005 yılında İspanya Başbakanı Luis Rodriguez Zapatero ile ‘Medeniyetler İttifakı’ girişimini başlatıklarını söyleyen Erdoğan, “Ayrıştırmak, farklılaştırmak, bölmek, parçalamak, yıkmak kolay olandır. Zor olan ama aynı zamanda olması gereken evrensel ve insani olan, yapmaktır, inşa etmektir, bir arada tutmaktır” dedi.

‘25 YILDA 6 BİN ŞEHİT VERDİK’

Erdoğan, “Nefret gibi, öfke gibi ön yargı, aşağılama, horlama gibi yaklaşımlar radikal akımlara ve tabii ki teröre zemin hazırlıyor. Farklılıkları adeta teröre zemin olarak gördüğümüzü biz kendi ülkemizde de yaşıyoruz. Biz de son 25 yıl içerisinde yaklaşık 6 bin şehit verdik” diye konuştu.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: Hepimiz ölecek miyiz? Öleceğiz. Öyleyse bu kavga niye, bu savaşlar niye? Savunmaya ayrılan para eğitim ve sağlığa ayrılmalı. Burada gelişmiş ülkelerin üzerinde çok büyük bir yük var. Şimdi el ele verme zamanıdır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.