Nikah dairelerinde '12.12.2012' yoğunluğu

Evlenmek için '12.12.2012'yi seçenlerin sayısı artıyor. Nikah dairelerine başvurularda 3 kat artış oldu!

28 Kasım 2012, Çarşamba 11:41
A A

Hayatlarını 12.12.2012 tarihinde birleştirmek isteyen çiftler, İzmir’deki evlendirme dairelerinde yoğunluğun yaşanmasına neden oldu. Nikah dairelerine yapılan başvuru sayıları, normal dönemlere göre yaklaşık 3 kat arttı.

Günlük ortalama 10 nikahın kıyıldığı Karşıyaka Belediyesi Evlendirme Dairesi’ne bu özel günde evlenmek için başvuranların sayısı ise 27 oldu. Karşıyaka Belediyesi yetkilileri, nikah salonunun kapasitesinin dolduğunu açıklayarak yeni talepleri geri çevirmek zorunda kaldı. Bu tarihte nikah kıymak isteyen çiftlerin sayısı, İzmir’in en büyük iki ilçesinden Konak’taki Fuar Evlendirme Dairesi’nde 14’e, Bornova’da ise 30’a çıktı.

'MUTLULUĞU YAKALAMA ÇABASI'

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, insanların özel tarihlerde evlenmek istemesini 'yaşamı anlamlaştırma ve mutluluğu yakalama çabası' olarak nitelendirdi.

Özel tarihlerde evlenme çılgınlığının popüler kültürün getirisi olduğuna dikkati çeken Tatlıdil "Eğer doğum gününüzü kutluyorsanız ya da böylesi önemli bir günde evleniyorsanız dünyada var oluşunuz diğer insanlar tarafından önemseniyor demektir. Bu da özgüveni arttırır. İnsanların özel tarihlerde evlenmek istemesi, yaşamını anlamlaştırma ve mutluluğu yakalama çabasından kaynaklanıyor" dedi.

Bornova Belediyesi nikah memuru Üzeyir Yıldız ise aralık ayında günde en fazla 8-10 nikah kıydıklarını, ancak bu özel tarihteki nikah sayısının 3 katına çıktığını belirtti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;