Nisan kapıdan baktırdı!

Bolu'da aralıksız iki saat süren kar yağışı ulaşımı aksattı. TEM bir süre kapandı. Birçok kentte daha kar yağışı var. 'Mart kapıdan baktırır' sözü şimdi nisan ayı için de söylenebilir...

12 Nisan 2011, Salı 15:12
A A

Bolu'da aralıksız 2 saat yağan kar ulaşımı felç etti. TEM’de araçların kayması sonucu yol ulaşıma kapanırken, Çaydurt mevkiinde 5 araç birbirine girdi. Kazada 6 kişi hafif yaralandı.

>> OVİT DAĞI GEÇİDİ'NE ÇIĞ DÜŞTÜ

Bolu kent merkezinde bugün saat 08.00 sıralarında başlayan yoğun kar yağışı, saat 10.00’a kadar aralıksız devam etti. Kar kalınlığı 10 santime ulaşırken kent merkezi, TEM ve D-100 Karayolu’nda ulaşım felç oldu. Bolu kent merkezinde çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana gelirken, araçlar rampaları çıkmakta zorlanınca İzzet Baysal Caddesi trafiğe kapatıldı. Belediye ekiplerinin kar temizleme ve tuzlama çalışması sonucu cadde trafiğe açıldı.

KAYAN TIR YOLU KAPATTI

Saat 09.40 sıralarında, TEM’in Paşaköy mevkiinde bir TIR’ın kayması sonucu Ankara yönü ulaşıma kapandı. Yaklaşık 20 dakika süren çalışmanın ardından TIR çekilerek yol ulaşıma açıldı. Ankara iyönüne giden araçlar Abant gişelerinden D-100 Karayolu’na yönlendirildi. Polisler yolda bekleyen araçların sürücülerine yardımcı olarak zincir takıp, araçları itti.

5 ARAÇ BİRBİRİNE GİRDİ

Saat 09.30 sıralarında ise TEM’in Çaydurt mevkiinde kar yağışı nedeniyle araçların kayması sonucu 5 araç birbirine girdi. 34 DF 8841 plakalı yolcu otobüsünün önündeki 50 EP 435 plakalı TIR’a arkadan çarpmasının ardından, arkadan gelen 34 GB 3812 plakalı otomobil, 34 YJ 0135 plakalı kamyon ve 06 AK 9870 plakalı otomobil birbirine girdi. Kazada kimlikleri belirlenemeyen 6 kişi hafif yaralanırken, yolda ulaşım tek şeritten sağlandı. Jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.

MALATYA BEYAZA BÜRÜNDÜ

Malatya’da sabaha karşı başlayan kar yağışı kenti esir aldı. Sabah uyanan Malatyalılar bu yıl kent merkezinde ilk defa kar görürken, bu gece kentte don olayının beklenmesi ise kayısı üreticilerini zora soktu.

Kış boyunca sadece ilçelerde yüzünü gösteren kar yağışı Nisan ayında il merkezinde yağmaya başladı. Sabaha karşı 05.00 sıralarında yağmaya başlayan kar kısa sürede kent merkezini beyaza bürüdü. Sabah uyanan Malatyalılar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi. Bu yıl kent merkezine ilk defa kar yağarken kayısı üreticilerini ise don endişesi sardı.

Dün Malatya Bölgesel Tahmin ve Erken Uyakarı Merkezi tarafından çiftçilere yönelik yapılan açıklamada 11-14 Nisan 2011 tarihleri arasında Malatya merkezde hafif, yüksek kesimlerde ise orta kuvvette don hadisesi yaşanabileceğinden, bölgedeki çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki kayısı, badem, erik, elma, kiraz vb. meyve ve fide üreticileri ile ilgililerin tedbirli olunması gerektiği uyarısı yapıldı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle karla kaplanan kayısı ağaçlarındaki don tehlikesi artarken, üreticileri ise şimdiden korku saldı.

Halen kar yapışının devam ettiği Malatya’da kapalı köy yolları ile ilgili bir açıklama yapılmazken, bazı vatandaşlar ise geç gelen kar yağışını kar topu oynayarak çıkardı.

YENİ BİR YAĞIŞ DALGASI GELİYORNisan yağışları hız kesmiyor, İstanbul'da çarşamba ve perşembe günleri kuvvetli yağmur var, sıcaklık 12 dereceye iniyor. İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok ilde kar yağışı görülecek

DOĞU'DA KAR

Baharı bekleyen Iğdır'da etkili olan kar yağışı köy yollarını ulaşıma kapattı. Tuzluca ilçesine bağlı iki köy baharı beklerken aniden bastıran kar yağışının şaşkınlığını yaşadı. Yolları ulaşıma kapanan ve elektrikleri kesilen köylerden birisine ulaşan ekipler, diğer köye ulaşımın sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Iğdır'da Pazar günü başlayan ve etkili olan kar yağışı Tuzluca ilçesine bağlı Nahırkıran ve Canderviş köylerinin yollarını ulaşımı kapadı. Hafta sonu tatili için Tuzluca ilçesine giden öğretmenler yolların kapalı olması sebebiyle köylere gidemedi. Köydeki okulların zorunlu tatile girdiği köylerin yollarının ulaşıma açılması için özel idare ekipleri gün boyu çalıştı. Baharı beklerken kar yağışıyla yolları kapanan Nahırkıran köyü sakinleri, özel idare ekiplerinin köye ulaşmasıyla büyük sevinç yaşadı. Hafta sonu yaşanan kar yağışının sadece yolu kapatmadığını elektriklerinin de kesilmesine yolaçtığını belirten 55 yaşındaki Ferzende İraç, "İki günden beri dış dünya ile bağlantımız kesildi" dedi.

Öğretmenlerin köye dönememesi yüzünden okulların zorunlu olarak bir gün tatil edildiğini bildiren Abdulrezzak Baldız, baharı beklerken kışı yaşamanın şaşkınlığı içinde olduklarını ifade etti.

Bu arada Özel İdare Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, Canderviş köy yolunun yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yetkililer, kısa sürede bu köy yolunun da ulaşıma açılacağını kaydettiler.

ERZURUM'DA OKUL TATİLİ

Erzurum’un Tortum ilçesinde, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

Bölgede etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Tortum Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Meclis Kurulu tarafından alınan kararla, ilçede ilk ve orta dereceli okullarda 13 Nisan’a kadar eğitime ara verildi.

Bu arada, bölgede etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle, kent merkezindeki kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

Erzurum’un Aşkale İlçesi’nde yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar 2 tatil edildi. Çarşamba ve perşembe günü okula gitmeyecek olan öğrenciler, 15 Nisan Cuma günü yeniden ders başı yapacak.

Öte yandan kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Erzurum’da havayolu ulaşımında aksamalar meydana geldi.

Bugün saat 07.15’deki Anadolu Jet’in Erzurum- Ankara uçağı, saat 15.00’de havalanabildi.

Ankara’dan saat 09.20’de havalanan uçak ise yolcularını Trabzon’a indirmek zorunda kaldı. Onur Air’in saat 11.25’teki İstanbul- Erzurum seferi de iptal edildi.

ŞANLIURFA’DA KAR SÜRPRİZİ

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki Karacadağ’da, kar yağdı. Alınan bilgiye göre, 1919 rakımıyla bölgenin en yüksek noktalarından biri olan ve kayak merkezinin de bulunduğu Karacadağ’da, öğle saatlerinden itibaren aralıklarla kar yağmaya başladı.

Kayak merkezinin bulunduğu noktayla çevresinde, öğle saatlerinden bu yana zaman zaman etkili olan kar yağışı sonucu, bazı noktalarda yerde 5-10 santim civarında kar tabakasının oluştuğu belirtildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;