Nissan Qashqai Platinum Türkiye'de...

Nissan Qashqai Platinum Türkiye'de...

03 Eylül 2009, Perşembe 11:53
A A

Nissan Otomotiv A.Ş Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, ÖTV indiriminde Eylül’ün son ay olduğunu belirterek, "1 Ekim’de ne olacağını bilmiyoruz. Mevsimsellik açısından son 3 ay otomotivde gerçekten iyi aylardır. Bir anda vergi yükselirse durma olabilir" dedi.
Sancaktaroğlu, Nissan Qashqai’nin yeni versiyonu Platinum’un Türkiye’de satışa sunulması dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Nissan Qashqai’nin; Crossover segmentinin "yaratıcısı", Euro NCAP testlerinin en güvenli aracı ve 2009’un başından beri SUV segmentinin "satış lideri" olduğunu söyledi.

Qashqai Platinum’un da Qashqai gibi "asi şehirli" imajını taşıdığını kaydeden Sancaktaroğlu, "Ancak sahip olduğu benzersiz tasarım ve teknoloji özellikleri sebebiyle biz ona ’fazlasıyla şehirli, fazlasıyla asi’ diyoruz" dedi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sancaktaroğlu, Qashqai Platinum’u kısa bir süre önce satışa sunduklarını belirterek, "Talep, tahminimizden fazla geldi. Ağustos’ta satış kampanyamız vardı, oraya çok talep geldi. Bu ay içerisinde onları teslim edeceğiz. Az miktarda (sipariş) verdik, onun 4-5 katı talep geldi" şeklinde konuştu.
SUV segmentinde pazar paylarının 12-13 arasında olduğunu ve bunu biraz daha yukarı çekmek istediklerini ifade eden Sancaktaroğlu, "1 Ekim’de ne olacağını bilmiyoruz. ÖTV indirimi devam edecek mi, etmeyecek mi? Farklı bir uygulama mı başlayacak?" diye sordu.
Sancaktaroğlu, Qashqai’nin her koşulda satılan bir araç ve Platinum’un da donanım olarak Qashqai’nin en üst modeli olduğunu, Qashqai için bir takım hedefleri bulunduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Benim için önemli olan pazar payına ulaşmak. Adet pazara bağlı. 20-25 bin adetlik pazardan konuşurken bir ara 50-60 bine çıktı. Eylül son ay... 1 Ekim’de ne olacağını bilmiyoruz. Eğer ÖTV eski değerine çıkarsa satışlar ne kadar yavaşlar? Mevsimsellik açısından son 3 ay otomotivde gerçekten iyi aylardır. Bir anda vergi yükselirse durma olabilir ki biz bunu Haziran’da yaşadık."

YENİ VERSİYONUN FİYATI 54 BİN 990 LİRA

Verilen bilgiye göre, Qashqai Platinum’un öne çıkan en önemli özelliği Connect Multi Medya paketine sahip olması. Bu sistem bütün Platinum’larda standart olarak sunuluyor. Dokunmatik geniş LCD ekranı, radyo CD, MP3 player, Ipod ve USB bağlantı üniteleri, Bluetooth sistemi, Geri Görüş Kamerası ve Türkçe kullanım menüsü bu sistem içinde yer alıyor.
Platinum’ların diğer özellikleri arasında rehber çizgili renkli geri görüntü kamerası bulunuyor. 18 inçlik 5 kollu ve çift renkli alüminyum alaşım jantlar ve tavan rayları, yerden 20 santimetre yüksek olan aracın Crossover görünümünü güçlü kılıyor.
1.6 benzinli Platinum’un 54 bin 990 lira, 1.5 dCi Platinum’un 59 bin 990 lira ve 2.0 dCi Platinum’un 77 bin 748 lira olduğu bildirildi.
Bu arada, yeni yüzüyle satışa sunulan Nissan Note’un da özellikleri ile ilgili toplantıda bilgi verildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;