'Niye bombaladın Gazze'yi?'

Başbakan Erdoğan, Filistin'e yönelik saldırılarını durdurmayan İsrail'e yine sert çıktı

12 Ocak 2010, Salı 05:00
A A

İSRAİL’E ÖFKE

Lübnan Başbakanı Saad Hariri dün resmi bir ziyaret için Ankara’ya geldi. Heyetlerarası görüşmeler sonrası iki başbakan ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan ve Hariri’nin hedefinde İsrail vardı.

Erdoğan, İsrail’in önceki gün Filistin’in Gazze bölgesine düzenlediği saldırıyı sert dille eleştirerek, “Bakın Gazze yine bombalandı. Ne oldu da Gazze bombalandı? Ne var? Şimdi diyorlar ki ‘Ama konuşuyorsun’. Ee nasıl konuşmayacaksın? Niye bombaladınız Gazze’yi, ne vardı? Şimdi de mi ‘Füze atıyorlar’ diyeceksiniz” dedi.

‘SESSİZ KALAMAYIZ’

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına uymadığını vurgulayan Erdoğan, “Bugüne kadar İsrail’in uymadığı kararların sayısı, ne yazık ki 100’ün üzerinde. Bu da aslında BM’nin reforme edilmesi sürecini gündeme getiriyor. Çünkü bu kararlar alınıp da uygulama alanı yoksa, o zaman bu kararların da kıymeti harbiyesi yok” dedi. Erdoğan, “İsrail’in buradaki tavrına Türkiye olarak sessiz kalmamız mümkün değil. Ve bu konuyla ilgili olarak, İsrail yönetimine baskının yapılması gerekir” diye konuştu.

AMERİKA’YA DA UYARI

Başbakan Erdoğan, konuşmasında “İran’ın nükleer bombası var. Bu bölge için tehdit. Tahran’ı vuracağız” diyen İsrail’i ve bu saldırıya olumlu baktığı bilinen Amerika’yı da uyardı.

Erdoğan şunları söyledi: Ortadoğu yeni bir Irak sendromunu kabullenemez. Bunu bölgemizde bir daha yaşamak istemiyoruz. Biz bölgede hiçbir ülkenin nükleer silahlanmaya gitmesini tasvip etmiyoruz. İranlı dost, kardeşlerimize de bunu söylüyoruz. Ancak İsrail’in de nükleer silahı var. İran’ı bu konuda uyaranlar, aynı uyarıyı İsrail’e yapmıyorlar.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;