Nöbetçi fitness hocası

Murat Tavman 30 yaşında bir fitness hocası, fitness atleti ve fitness modeli. Onun diğer fitness hocalarından farkı 7 gün 24 saat hizmet vermesi

Pazar, 21 Kasım 2010 - 05:00

Nöbetçi fitness hocası

Kişiye özel fitness hocalığı ve yaşam koçluğu yapan Murat Tavman müşterileriyle bire bir ilgileniyor, onlara yeni bir yaşam planı çıkarıyor hatta diyetleri için bizzat evlerine girip yemek bile hazırlıyor... Murat Tavman’ın spora olan ilgisi üniversite yıllarında başlıyor. Liseyi bitirdikten sonra üniversite için Amerika’ya giden yakışıklı sporcu, yönetim bilimleri okuyor. Dersten arta kalan zamanlarında ise Amerikan futbolu oynuyor. Derslere vücudunun çok iyi ve hızlı tepki verdiğini fark eden koçu onu fen bilimleri ve besin derslerine de yönlendiriyor.
Murat Tavman böylece bir yandan spor yaparak vücudunu tanıyıp geliştiriyor, öte yandan besin ve fen dersleriyle destek sağlıyor. Besin değerleriyle, diyet programlarıyla ilgili her şeyi öğreniyor. Yönetim bilimleri bölümünde okurken mezun olduğunda kendine tamamen farklı bir kariyer planı çiziyor: Fitness eğitmeni, yaşam koçu ve fitness modeli oluyor, Amerika’da yaşamaya devam ediyor. İlk iş teklifi ise New York Film Akademisi’nden geliyor. Hollywood filmlerinde oynamak isteyen oyuncuların vücutlarını geliştirmesi için çalışıyor. Ya da kısa sürede kilo vermesi gereken birine büyük bir hızla kilo verdiriyor.
Konserlerine çıkmadan önce hayranlarına sürpriz yapmak isteyen sanatçılar Murat Tavman’ın kapısını çalıyor. Yakışıklı sporcu onlara bir diyet programı çıkarıyor, bütün program boyunca yediği yemekten içeceği suya, yatma vaktine kadar her şeyi kapsayan bir program metni hazırlıyor. Ve bütün bu yaşam planını destekleyecek ağırlık ve kardiyo antrenmanlarından oluşan spor programı veriyor.
Bire bir ve kişiye özel çalışıyor. Verdiği tavsiyelere uyan kişi de sonuçtan memnun kalıyor. Ama bunun bir şartı olduğunu söylüyor Murat Tavman: “Asla sadece spor yetmez, sağlıklı beslenmek de çok önemli. Spor salonuna gitmek ve ve spor yapmak için bir sebep olmalı.”

Kibrit kutusu diye bir ölçü yok

8 yıl boyunca Amerika’da çalışan ve kariyer yapan Murat Tavman tatil için döndüğü Türkiye’de yaptığı işin eksikliğini ve endüstrinin yanlış algılandığını fark ediyor. Yakışıklı sporcuya göre spor salonlarında iki saat çalışarak muhteşem bir vücuda sahip olmak imkansız. “Türkiye’de insanlar bu şekilde gerçekten sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olacaklarını sanıyorlar ama çok yanılıyorlar” diyen Murat Tavman sağlıklı beslenmenin de öğrenilmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor:
İnsanlar bana geldiklerinde önce açıklarını bulmaya çalışıyorum. Yaşına, vücudunun durumuna, cinsiyetine, yağ ve kas oranına göre bir beslenme ve fitness programı hazırlıyorum. Böylece hem sağlıklı bir yaşam şekline kavuşuyorlar hem de istedikleri vücut yapısına sahip oluyorlar. Ama yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri şart.
Ölçü neyse onu kaçırmayacaklar. 157 gram et verdiysem 157 gram yemeli. Kibrit kutusu gibi bir ölçü yok. Her şey rakam ve sayılarla ilerliyor.” Sağlıklı beslenmenin bir süre sonra insanın yaşam biçimi haline geldiğini söyleyen Murat Tavman “Arada tabii ki ödüller veriyorum. Ama genelde disiplinli bir şekilde ilerlemeye çalışıyoruz.
İnsanlar da aynadaki sonuçları gördüklerinde çok mutlu oluyorlar. Sağlıklı yaşamla ilgili her şeyi onlara öğretmeye çalışıyorum. İmkan bulduğumda onlarla alışverişe çıkıyorum, hatta yemeklerini yapıyorum, ya da bu yemekleri yapmayı öğretiyorum.”

Gecenin bir yarısı arayan oluyor

Murat Tavman bir fitness salonuna bağlı değil. Kişiye özel çalışıyor. Çoğu zaman müşterilerinin fitness antrenmanlarına katılıyor, onlarla birlikte spor yapıyor, koşuyor.
Home office tarzı çalışan Murat Tavman’a müşterileri cep telefonundan ulaşıyor. Ve günün 24 saati arayabiliyorlar. Gece 03.00’te de, sabah 05.00’te de telefon geldiğini söyleyen başarılı sporcu “Genelde bir davette ya da yemekte yiyecek bulamadıklarında, kaçamak yapmak istediklerinde ne yesek ya da ne yemesek diye soruyorlar.
Ayrıca hafta sonları için özel paketim var. Ya müşterilerim bana geliyor ya da ben onlara gidiyorum. Hafta sonunu birlikte geçiriyoruz. Birlikte yiyoruz, spor yapıyoruz” diyor. Belçika ana merkezli Nanox Nutriceuticals’ın resmi atleti ve modeli olan Murat Tavman aynı zamanda Calvin Klein, Tommy Hilfiger gibi ünlü markalara da modellik yapıyor.

14 Kasım 2010 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır