“Normal insan olmayı özledim”

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman, bu haftaki konuğum. 20 yıl Bayan Basketbol Takımı'nda oynamış biri olarak Başkan'la Beşiktaş 2023 Derneği'nin Bakırköy Devlet Hastanesi'nin Çocuk Ünitesine destek için gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesinde buluştuk. Dinamik, uzlaşmacı, çalışkan başkanımız ile özelinden spora, sosyal yaşamdan hayata bakışına dair her şeyi konuştuk

25 Nisan 2015, Cumartesi 05:00
A A

Röportaj: Neslihan Yavuzcan

neslihan.yavuzcan@posta.com.tr

* Beşiktaş’ın sosyal sorumluluk projeleri iyi bilinir. Anadolu’da da dernekler çalışıyor mu?

İstanbul’u bırakın, dünyanın birçok yerinde oluyor. Avustralya Melborn’de inanılmaz bir dernek yemeğindeydim. Ardından derneğimizin New York’taki yemeğine katıldım. Anadolu’da da birçok faaliyet sürdürülüyor. İzmir Beşiktaşlılar Derneği Soma’da okul, lojman, basketbol salonu yaptı. Bireysel olarak da taraftarlar çok çalışıyor. Iğdır’da iki okul yaptık. Hepsinin açılışına gittim.

 * Bunların çoğu bilinmiyor.

Arada paylaşıyoruz ama sporla ilgili başarılar gündemin önüne geçiyor tabii ki.

“12 bin kişilik salon yapıyoruz”

 * İnönü Stadı çalışmaları nasıl gidiyor?

Çok hızlı gidiyor. Önümüzdeki sezon orada oynuyor olacağız.

 * Beşiktaş’ın orta ve uzun vadede planı ne?

Bu seneyi şampiyon bitirmek ve gelecek sene stadımıza dönmek istiyoruz. Sonra da 12 bin kişilik bir salon yapacağım Allah nasip ederse.

 * Nerede?

Yeri sır. Ama güzel bir şey yapacağız. Ayrıca basketbol salonunun içinde 8 tane antrenman salonu olacak. Fizyoterapi merkezleriyle beraber salon sporlarının merkezi haline getireceğiz.

“Beşiktaş siyaset değil, spor kulübü”

 * ‘Beşiktaşlı duruşu’ nedir sizce?

Pek çok şeyi barındırır. Bir defa mütevazılıktır, centilmenliktir, nezakettir, zarafettir. Camiamızda Süleyman Ağabey’in (Seba) bu duruşu çok iyi temsil ettiğini düşünüyorum. Ben aynı jenerasyondan değil, ama aynı zihniyetten geldim. Ve aynı şekilde götürmeye çalışıyorum.

* Peki Çarşı için neler söylersiniz?

Çok renkli bir taraftar grubu. Toplumsal olaylarda önemli duruşlar gösteriyorlar. Çok takdir ettiğim, büyük keyif aldığım yanları var. Tek konuda benim çizgim biraz daha farklı: Beşiktaş bir spor kulübü, siyaset kulübü değil. Siyasi konuların Beşiktaş ile beraber anılması veya Beşiktaş’ın o platformların içine çekilmesini çok doğru bulmuyorum. Siyaset yapmak; spor kulüplerinin değil, partilerin işi olmalı.

“Spor, terörün içine çekilmeye çalışılıyor”

 * Bu sezon, Süleyman Seba sezonu idi. Sizce rahmetli Seba’ya yakışır bir sezon geçirdik mi?

Çok değil. Fairplay’e dönük bir sezon geçirmemiz gerekirken sahada ve saha dışında birçok olay oldu, oluyor. Bunlar spora yakışmıyor. Oyuncuların ve spor yorumcularının da fanatizmi artıran hareketlerini çok tasvip etmiyorum.

* Futbolda bugünlerde yaşanan sıradışı olaylar için ne söylersiniz?

Otobüsler taranıyor... Spor dostluğun, kardeşliğin olduğu bir platform. Maalesef, özellikle futbol çok popüler bir spor olduğu için terörün içine çekilmeye çalışılıyor. Fenerbahçe’nin başına gelenler, bizim hentbol takımımızın başına gelenler... Doğru değil bunlar.

* Futbolda şike var mı?

‘Var’ veya ‘yok’ diyebileceğim bir şey değil. Şu anda, özellikle benim başkanlık yaptığım son üç senede olduğuna inanmıyorum. Ondan önce aktif oyuncu değildim, dedikodular duyardık. Bu yargıya intikal etmiş bir şey. Kararı yargı verecek.

“Aşk, kızlarımdır”

 * Hayata nasıl bakıyorsunuz başkanım? Aşk ne ifade eder sizin için?

Aşk, kızlarımdır. Biri 21, diğeri 17 yaşında. Benimle yaşıyorlar.

* Hangi mesleği yapsınlar istersiniz?

Ben de onlar için aşk olayım, başka isteğim yok. Şanslı çocuklar. Varlıklı bir ailede büyüyorlar, imkanları iyi. Allah şanslarını devam ettirsin ve karşılarına iyi insanlar çıkarsın.

* Sizin şanslarınız ve şansızlıklarınız ne?

Çok kişisel şeylere girmem. İyi bir ailede doğup büyüdüm. Çok namuslu ve dürüst bir adamdı babam. Bana göre iyi bir evlilik yaptım. Çok da memnun olduğum iki evladım var. Hayata iyi tarafından baktığınızda çok iyi şeyler görebiliyorsunuz. Benim de pişmanlıklarım var ama ‘keşke’leri sevmem. Mücadeleyi severim. Her mücadele yeni tecrübeler kazandırır. Saçlardaki aklar, yaşadığınız tecrübelerle alakalı.

“Herkes muhabir havalarında”

* Beşiktaş Kulübü Başkanlığı, hayatınızda neleri değiştirdi?

Her şeyi. Sevgiyi paylaşmak çok güzel. Ama kişisel hayatım da kalmadı. Herşeye dikkat etmem gerekiyor. Sosyal medya ile birlikte yüzlerce yalan çıkıyor, bir bardak çay içmediğim insanlarla ismim anılıyor. Bazen güvenlik nedeniyle arkadaşlarım, yemek yiyeceğim restoranları önceden araştırıyor. Medyatik sorun çıkacaksa rezervasyonlarımı iptal ediyorum. Siz restorandayken biri uzaktan cep telefonu ile fotoğrafınızı çekiyor, onu Twitter’a koyuyor, altına da yorum yapıyor. Herkes muhabir havalarında. Rezillik. Uçağa binmeden evvel yolcu listesine bakıyorum. İşlerimden biri de inşaat projeleri geliştirme. Üç senedir hiç iş yapmadım. Çünkü yaparsam “Tüm servetini Beşiktaş üstünden kazandı” diye yalan söyleyecekler. Çok kısıtlandım. En çok özlediğim şey, yeniden normal bir insan olmak.

* “Bugünkü aklım olsa başkan olmazdım” diyor musunuz?

Hayır. Yine olurdum. Beşiktaş başkanlığı kıyaslanacak bir şey değil. Sadece, kötü tarafları da var.

* Psikolojiyi korumak zor olmalı bu durumda.

Sosyal ortamlarda bulunmamaya gayret ediyor, çocuklarımla vakit geçiriyorum. Kulüp işleri için ayın 15-20 günü seyahatteyim. Zaten günüm 6.30’da başlıyor, gece yarısına kadar çalışmayla geçiyor.

“Yürürüm düzenli beslenirim”

Spor yapıyor musunuz? Bayağı kilo vermişsiniz.

Haftada üç gün yürüyorum. Salon sporlarına da başladım. ağırlık çalışıyorum haftanın üç günü. Sosyal yaşıyorum. Her akşam bir davetteyim. Düzensiz besleniyordum. artık kalori hesabıyla diyet yapıyor, düzenli besleniyorum.

“Gökhan bir yere gitmiyor”

Gelecek sezonun transferleri kafanızdadır.

Elbette. Söylemeyeceğim tabii ki.

Demba Ba?..

İnşallah önümüzdeki 8 maçı iyi geçirir de şampiyon oluruz.

Gökhan gidecek mi seneye?

Hiçbir yere gitmeyecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;