Norveç'ten haşema açılımı

İtalya ve Fransa'da patlak veren 'haşema' tartışması Norveç'te yumuşadı. Başkent Oslo'da haşemaya izin çıktı

29 Ağustos 2009, Cumartesi 17:29
A A

 

Norveç’in başkenti Oslo’da kent yetkilileri, Müslüman kadınların belediyenin havuzlarına haşemayla girmesine izin verdi.

El Arabiya’nın haberine göre belediye yetkilisi Jan Zander, NRK radyosuna yaptığı açıklamada, bazı kişilerin kapanması gerektiğini söylediğini, kendileri için de kentte yaşayanların havuzdan faydalanmalarının önemli olduğunu belirtti. Oslo belediyesinin kararında, "kültürel ve dini nedenlerle vücudunu tamamen kapatanların, deniz ve havuz için tasarlanmış temiz giysiler giymeleri" gerektiği ifade edildi. 

'KÜVETTE GİYSİNLER'

Fransa’nın başkenti Paris’teki bir havuza Müslüman genç kızının haşemayla girmesine hijyenik olmadığı gerekçesiyle izin verilmemişti. İtalya’nın kuzeyindeki Varallo Sesia kentinin göçmen karşıtı belediye başkanı da benzer bir yasak getirmişti.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi liderliğindeki iktidarın koalisyon ortaklarından aşırı sağcı parti Kuzey Birliği’nden yetkililer “Yasağa uymayanlar 500 euro (1050 TL) ceza ödemek zorunda. Bu karardan rahatsızlık duyanlar haşemayı küvetlerinde giysinler” diye konuşmuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;