Noter tasdikli rezalet

Emekli öğretmen Mehmet Günay'ın lideri olduğu organ mafyasının, noterler aracılığıyla 'ticaret' yaptığı belirlendi.

11 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

6 İLDE 39 OPERASYON
Emekli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Günay 15 bin TL’ye böbrek alıp nakil olduktan sonra organ çetesi kurmuştu. Antalya polisi çeteyi uzun süre takip ettikten sonra 29 Eylül’de 6 ilde 39 ayrı noktaya eş zamanlı operasyon düzenleyerek aralarında çete lideri Mehmet Günay’ın da olduğu 9 kişiyi yakalamıştı. Zanlıların 8’i tutuklanmıştı. Çetenin organ ticaretini noterler aracılığıyla yaptığı ortaya çıktı.

ALICI-SATICI SÖZLEŞMESİ
Çete lideri Mehmet Günay’ın otomobilinde yapılan aramada noter tasdikli muvafakatnameler, noter sözleşmeleri ve organ vericilerinin listesi ile nüfus cüzdanı örnekleri ele geçirildi. Susma hakkını kullanan Mehmet Günay’ın otomobilinde bulunan 16 maddelik listeye göre organ vericisi ile alıcılar arasında noter onaylı taahhütnameler imzalanıyordu.

Bu belgelere göre, organlarını pazarlayanlar nüfus cüzdanlarını noterden onaylatıyor ve satılacak organla ilgili noter onaylı muvafakatname veriyordu. Organ alıcısı da taahhütnamelerini noterden onaylattırıyordu. Polis listede bulunan isimlere ilişkin soruşturma yaparken ele geçen belgeler savcılığa sunulan delil dosyasına konuldu.

Teslime TOSUN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;