Notun hakkını verecek

Ekonomi yönetiminden gelen 'Türkiye'ye hak ettiği kredi notu verilmiyor' eleştirilerine ilk yanıtı kredi kuruluşu Fitch verdi. Türkiye'nin kredi notunu pozitif izlemeye alan Fitch, yıl sonuna kadar not artırımına gidebilir

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

İLK YANIT FİTCH’TEN

Türkiye güçlü mali sektörü sayesinde küresel krize direnç gösterdiği halde, kredi kuruluşlarının ülke notunu yükseltmemesi bir süredir hem ekonomi aktörleri hem de hükümet tarafından eleştiri konusu oluyordu. Türkiye’nin kredi notu ‘BB-’ ya da ‘BB’ ile, krizde batan İzlanda’dan bile düşük durumdaydı. Yapılan bu eleştirilere ilk yanıt, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten geldi.

YIL SONUNDA DEĞİŞECEK

Fitch, Türkiye’nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Fitch’ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin ulusal kredi notu hakkındaki değerlendirmenin yıl sonuna kadar tamamlanacağı ve yüksek ihtimalle kredi notunun artırılacağı belirtildi. Bununla birlikte Fitch, Türkiye’nin bugün ‘BB-’ olan döviz cinsinden ve ‘BB’ olan lira cinsinden notunu teyit etti.

EN BÜYÜK RSİK BORÇLANMA

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının kredi notları, gerek finansal gerekse de doğrudan yatırım anlamında yatırım tavsiyesi niteliği taşıyor. Düşük kredi notu olan ülkelerin yabancı sermaye çekmeleri zorlaşıyor. Türkiye’de kriz boyunca borçlanmanın yükselmesi büyük bir risk olarak görülüyor. Ancak otoriteler, mali sistemin kuvvetinin, ekonominin dayanıklılığının göstergesi olduğunu savunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;