Nükleer santral ihalesi iptal ediliyor

Nükleer santral ihalesi yönetmeliğinde üç maddenin yürütmesinin durdurulması üzerine Enerji Bakanlığı hukuki süreçte zaman kaybetmek yerine ihaleyi iptal edip, Sinop ve Mersin Akkuyu için ihaleye çıkacak

14 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK

Danıştay’ın nükleer santral yönetmeliğinde üç maddenin yürütmesini durdurması üzerine Enerji Bakanlığı hukuki süreçte zaman kaybetmek yerine ihaleyi iptal edip, Sinop ve Mersin Akkuyu için ihaleye çıkacak. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, nükleer santralın artık hayata geçmesi gerektiği, bu nedenle Mersin Akkuyu ve Sinop’ta ihaleye aynı dönemlerde çıkılması için talimat verdiği öğrenildi.

YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİLECEK

Yıldız, Danıştay’ın kararı doğrultusunda temyize gitmeyi planlamadıklarını söylerken, yönetmeliğin yeniden değiştirilmesi ile alakalı bir düzenleme yapılacağını kaydetti. Taner Yıldız, “2010 yılı içinde inşallah Sinop’la alakalı da çalışmalarımız devam edecek ve mutlaka bir sonuca ulaştırmamız lazım” dedi. Taner Yıldız, bir gazetecinin, ‘Temyize gitmemeniz ne anlama geliyor?’ sorusunu şöyle yanıtladı:

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

“Biz bunun enerji konularında hukukla gerçekleştireceğimiz önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Nükleer enerji için yasama, yürütme ve yargının birlikte hareket etmesi lazım. Biz hukuk karşısında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı veya Danıştay’ın haklı olduğunu göstermek yerine, bundan dana fazla kazanım elde edeceğimiz için hızlı hareket edip bir değerlendirme yapacağız.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;