Nükleer santral ihalesine durdurma

Danıştay, nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin üç maddesinde yürürlüğü durdurdu

10 Kasım 2009, Salı 14:40
A A

Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Danıştay'ın nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin üç maddesinde yürürlüğü durdurduğunu ve bununla ihalenin temelinin ortadan kalktığını bildirdi.

Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş. (TETAŞ) tarafından açılan nükleer santral ihalesine tek katılımcı olarak giren Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik'ten oluşan konsorsiyum, önce 21.16 kilowatt saat/sentlik teklif vermiş ardından bu rakam kilowatt saat başına 15.3-13.4 sent aralığına çekilmişti.

İhalede teklifin geçerlilik süresi 20-24 Kasım aralığına kadar uzatılmıştı. Soğancı yaptığı açıklamada, nükleer santral kurulması hakkında yönetmeliği iptali için dava açtıklarını hatırlatarak, "Danıştay 13. Dairesi söz konusu dava çerçevesinde yönetmeliğin 7. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vererek, diğer maddeleri yönünden ise yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmişti.

Bu karara karşı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz ettik ve Kurul, itirazımızı kısmen kabul ederek; yönetmeliğin yer tahsisi başlıklı 5. maddesi ve aktif elektrik enerjisi birim satış fiyatını oluşturma usul ve esasları başlıklı 10. maddesinin de yürütmesinin durdurulmasına karar verdi" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;