Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya AİHM’nin talebiyle ilk muayene yapıldı

Kanun hükmünde kararname ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevini cezaevinde de sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türk hükümetinden talebi üzerine geçen cuma günü Sincan Cezaevi’ndeki sağlık merkezinde muayene edildi

18 Temmuz 2017, Salı 04:12
A A
Muayeneye Gülmen ve Özakça’nın bir doktorları da gözlemci olarak katıldı. Gülmen ve Özakça, Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları bireysel başvurunun reddinin ardından AİHM’ye başvurmuştu. AİHM’nin geçen hafta Gülmen ve Özakça’ya ‘açlık grevlerini bitirin’ çağrısı yaparken, Türk hükümetinden de muayene edilmelerini istediği öğrenildi.

Bunun üzerine Sincan’da cezaevinde muayeneleri yapıldı. Bu muayeneye avukatlarının belirlediği bir doktor da gözlemci olarak katıldı. Sağlık raporu dün Gülmen ve Özakça’nın başvurucu olduğu AİHM’e gönderildi. Adalet Bakanlığı ise ‘infaz ertelemesi’ için Gülmen ve Özakça’nın hakem hastane olan Numune Hastanesi’ne sevklerini istedi. Ancak bu muayeneye kendi doktorları katılamayacağı için Gülmen ve Özakça’nın bu talebi kabul etmediği öğrenildi."O 59, BEN 49 KİLOYA DÜŞTÜK"


Semih Özakça’nın ev hapsi cezasına çarptırılan ancak cezası henüz uygulamaya konulmayan eşi Esra Özakça ise dün eşiyle görüşten çıktıktan sonra  şunları söyledi: “O 59, ben 49 kiloya düştük. Farklı duygular içindeydik. Ev hapsi üzerine konuştuk. Çok haksız ve çok değişik bir ceza şekli. Kendi evinizi hapishaneye çeviriyorsunuz. Kendi kendinizin gardiyanı oluyorsunuz. Bize resmen kin duyuyorlar. Bu ceza Semih’le görüşmemi engellemek için. Bu ev hapsi cezası üzerine de direneceğiz. İkimizin de morali iyi. Eğer tutuklanırsam, bu birbirimizi son görüşümüz olabilir. Ev hapsi cezasına itiraz ettim. Bu itiraz değerlendirilmedi.”

(Hürriyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;