O '1 dakika'da neler oldu?

O '1 dakika'da neler oldu?

25 Mart 2015, Çarşamba 19:39
A A

POSTA öZEL- İspanya Barcelona'dan Almanya Dusseldorf'a gitmek üzere dün havalanan Alman Germanwings'e ait Airbus A-320 tip yolcu uçağı dün Fransız Alplerine çakılmıştı. Tamamen parçalanan ve en büyük parçası bir otomobil kadar olan uçakta bulunan 150 kişiden kurtulan olmamıştı.

Uçağın düşmeden önce 8 dakika boyunca irtifa kaybettiği belirlenmişti. Fransız çevre ve Ulaştırma Bakanı Segolene Royalkaza sırasında yaşananları dakika dakika açıkladı.

Bakan'ın açıklamalarına göre; uçakla iletişim 10:30'da kesildi. Uçak 10:31'de irtifa kaybetmeye başladı.

10:31-10:40 arasında uçak 12 bin metreden kazanın yaşandığı 610 metre yüksekliğe düştü. 10:41'de de dağa çarparak parçalandı. Tüm bu süre içinde uçaktan acil durum ve yarım sinyali gelmedi.

"Segolene Royal "10:30 ila 10:31 arasındaki bir dakikada yaşananlar uçağın kaza yapmasına sebep oldu. O bir dakikada neler olduğunu belirleyebilirsek kazanın sebebini ortaya çıkarırız" dedi.

Uçağın kokpitteki konuşymaları kaydeden 2 kara kutusundan biri dün bulundu. Bir süre sonra internetteki pilot forumlarında kara kutuyu inceleyen ekipten sızdırıldığı öne sürülen bilgiye dayanarak bir iddia dolaşmaya başladı.

Bu iddiaya göre; kara kutunun incelenmesi tamamlandı ve kazanın kokpit camının çatlaması yüzünden yaşandığı belirlendi.

çatlayan camdan dışarıya hava sızması nedeniyle yaşanan oksijen eksikliği sonucu pilotlar bayılmış ve kaza meydana gelmişti.