O bayrakçı yargılanıyor

Gezi Parkı olaylarının ardından bir süre tutuklu kalan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına başlandı

01 Kasım 2013, Cuma 13:50
A A

İstanbul 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 1 yıl 2 aydan 7 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan aralarında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de bulunduğu 12 kişi katıldı..İtalyan uyruklu foto muhabiri Mattıa Caccıatori dahil 8 sanık duruşmaya katılmadı.

'BAYRAK SATMAK İÇİN GİTTİM'

Duruşmada sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Kimlik tespitinden sonra sanıkların savunmaları alınmaya başlandı. Duruşmada savunma yapan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek oğluyla beraber bayrak sattığını söyleyerek ’O gün bayrak satmak için Beşiktaş’a gittik. Beşiktaş’ta iş yoktu. Ben de Taksim’de yürüyüş olacağını sosyal medyadan bildiğim için satış olur diye oğlumla taksime çıktık. Taksim’e çıktığımızda kimse yoktu ve sakindi. Biz de oğlumla İstiklal caddesi’nde yol kenarında oturmaya başladık. Bayrak almak isteyen olursa alır diye. Biraz zaman geçtikten sonra kadınlar yürümeye başladı." dedi.

'POLİS BENİ DÖVDÜ'

Taksim’de bayrak satmaya başladıklarını ifade eden Sarıçiçek, "Taksim’de polis sayısı gittikçe artınca ve TOMA’larda alana gelince oğluma ortalık karışacak satabildiğimiz kadar satalım gidelim" dedim.

Daha sonra bulunduğumuz yerden Taksim’e geçiş yasaklandı. Ben de o tarafa geçecektim. Çünkü otobüse bineceğim durak 80 metre ilerideydi. Polise durumu izah ettim. Polis bana ’Karaköy’e git’ dedi. Ama oradan bineceğim otobüs geçmiyordu. Polisler yabancı uyruklu vatandaşların geçişine izin verdiler. Ayrımcılık yaptılar. Ben de bunun üzerine sinirlenerek 'buradan geçmek için ABD vatandaşı mı olmak lazım, ABD pasaportumu taşıyalım. Elimdeki bayrağı göstererek hepimiz bu bayrak altında yaşıyoruz.’ dedim.

Diğer sanıkları tanımıyorum. Polise mukavemet etmedim. Polis beni dövdü, küfürler etti. Dayak yedikten sonra yere çöktüm. Hatta yol kenarında çekilmiş çökmüş vaziyette elimde sigara bulunan fotoğrafım da var. " diye konuştu

7 YILA KADAR CEZA İSTENİYOR

Gezi Parkı olaylarının ardından bir süre tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. İtalyan fotoğrafçı Mattıa Caccıatori’nin de yer aldığı iddianamede, sanıkların toplantı ve gösteri kanununa muhalefet’ ve 'görev yaptırmamak için direnme’ suçlarından 1 yıl 2 aydan, 7 yıla kadar hapsi isteniyor.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;