O kadın kimdi? Dünyanın en ünlü posterinin hikayesi

We Can Do It! (Bunu Yapabiliriz!) posteri, herhalde Mona Lisa tablosundan sonra üzerinde en çok oynanmış, en çok konuşulmuş görsellerden biri. Hatta sayısız ünlü tarafından da tekrar tekrar canlandırılmış bir resim. Fotoğraftaki kadın “Rosie the Riveter” yani “Perçinci Rosie” olarak bilinir. Peki bu postere ilham olan Rosie aslında kim?

08 Mart 2018, Perşembe 16:44
A A
Geraldine Hoff Doyle

Geraldine Hoff Doyle

Poster, 2. Dünya Savaşı’nda cepheye çağrılmış erkeklerin fabrikalarda boş kalan yerini doldurması için kadınlara yapılan bir çağrı. Geraldine Hoff Doyle, 1942‘de henüz 17‘sindeyken American Broach & Machine Şirketi‘nde çalışıyordu. Metal damgalama makinesinin başında olduğu bir gün, bir United Press fotoğrafçısı tarafından hemen aşağıda gördüğünüz kare çekildi.

Fotoğraf hemen sonra, savaş döneminde halka moral vermek amacıyla posterler yapmakla görevli sanatçı J. Howard Miller‘a gönderildi. Miller ise fotoğraftan aldığı ilhamla, daha sonra efsane haline gelecek “We Can Do It!” posterini çıkardı. 6 milyon kadın bu çağrıya kulak vererek savaş zamanında iş gücüne dahil oldu.

Geraldine Hoff Doyle aslında bir çellisti. O meşhur fotoğraftan hemen sonra iş yerinde birinin elini yaraladığını öğrenince daha güvenli bir iş bulmak için oradan ayrıldı. Yıllar geçti ve bu süre zarfında Doyle bu ünlü posterin modeli olduğundan habersizdi. 1984’te artık evli ve beş çocuklu olan Doyle bir dergide bir makaleye rastladı. Makale Doyle’un fotoğrafıyla savaş zamanının bu efsane posterinin arasındaki bağlantıyı anlatıyordu. Doyle yalnızca “Bu benim!” deyiverdi. İşin tuhafı posteri daha önce hiç görmemişti.

Rosie savaş zamanında çalışan tüm kadınlara verilmiş ortak bir addı. Bu adda “Perçinci Rosie“nin elbette çok büyük payı var. Geraldine Hoff Doyle 2010 yılında 86 yaşındayken hayatını kaybetti. nolm.us