Obama, Erdoğan'ı aradı

ABD Başkanı Obama Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ı tebrik etti..

12 Ağustos 2014, Salı 18:49
A A

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra gözler ABD Başkanı Obama'nın Erdoğan'ı tebrik edip etmeyeceğine çevrilmişti. Obama'nın bugün Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak tebrik ettiği bildirildi.

İLK AÇIKLAMA BEYAZ SARAY'DAN GELDİ

ABD Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine ilişkin açıklama Beyaz Saray'dan geldi. Ancak Beyaz Saray, görüşmenin içeriğine dair bilgilerin daha sonra paylaşılacağını duyurdu.

BAŞBAKANLIK BASIN MERKEZİ'NDEN AÇIKLAMA

Başbakanlık Basın Merkezi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Edoğan’ı Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutladığı belirtilerek, başarılar dilediği kaydedildi. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklama şöyle; "Obama, Erdoğan’ın pazar akşamı yaptığı konuşmayı takdirle karşıladığını belirterek, doğrudan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak Türkiye’yi daha da ileri taşımak için tarihi bir fırsatı yakaladığına işaret etmiştir. Obama ve Erdoğan, Irak ve Suriye’de giderek yayılan terör tehdidine karşı işbirliğinin önemi hususunda mutabık kalmışlardır. İki lider, Gazze’de ateşkesin teminine yönelik çalışmaları da ele almışlardır. ABD Başkanı Obama, Türkiye’nin savunmasız Suriyeli ve Iraklılara yaptığı insani yardımları takdirle karşıladığını ifade etmiştir. Yardımların ve bu husustaki işbirliğinin devamının gerektiği konusunda da mutabakat sağlanmıştır. Erdoğan ve Obama, yeni Irak hükümetinin ülkedeki tüm kesimleri ve tüm toplulukları bir araya getirmesinin önem taşıdığını ifade etmişlerdir."

Erdoğan, seçim öncesi katıldığı bir televizyon programında ABD Başkanı Obama ile telefonda görüşememekten yakınmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;