Obama ile alay eden komutan

Obama ile alay eden komutan

Afganistan’daki NATO güçlerinin ve Amerikan askerlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal, bir dergiye verdiği röportajda Başkan Barack Obama yönetimini yerden yere vurunca Beyaz Saray tarafından Washington’a çağırıldı.

ABD’de yayımlanan Rolling Stone dergisi, McChrystal ve yardımcılarıyla görüşerek “Kaçak General” başlıklı bir makale hazırladı. Orgeneral McChrystal, dergiye yaptığı açıklamalarda, Obama yönetiminin önemli isimleriyle yaşadığı sorunları anlattı.

'PAZARLANMASI İMKANSIZ BİR ŞEYİ PAZARLIYORUM'

McChrystal’ın, seçimlerde oyunu Obama’ya vermesine karşın, daha başlangıçtan itibaren Obama ile aralarında bir bağ kurulmadığından yakındığı belirtildi. ABD Başkanının kendisinin Afganistan’a yeni asker gönderilmesi talebine karşı çok anlayışsız davrandığını bildiren McChrystal, “Bu görüşme benim için acı vericiydi. Pazarlanması imkânsız bir şeyi pazarlıyordum” ifadelerini kullandı. Bir yardımcısı da, komutanın bu görüşmenin ardından “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

McChrystal ayrıca kendisini, ABD’nin Afganistan Büyükleçisi Karl Eikenberry tarafından ihanete uğramış gibi hissettiğini belirtti. Eikenberry’nin, kendisinin uyguladığı stratejiyi sorguladığı bir belgenin basına sızdığını hatırlatan McChrystal, Büyükelçi için “Başarısız olursak ‘ben demiştim’ demek isteyen bir insan” dedi. McChrystal’ın bir yardımcısı da Başkan Yardımcısı John Biden için “Biden mı? O da kim?” diyerek dalga geçti.

GÖREVDEN ALINABİLİR

Röportaj Amerikan yönetiminde şok yarattı. Başkan Obama’nın sinirli, Savunma Bakanı Robert Gates’in de endişeli olduğu bildirildi. McChrystal, makale için özür dileyerek, bunun “zayıf muhakemeyi yansıtan bir hata” olduğunu belirtti. McChrystal, Obama yönetimine “çok büyük saygı” duyduğunu kaydetti. Ancak açıklama Beyaz Saray’ı tatmin etmedi.

McChrystal, açıklamalarda bulunmak üzere Washington’a çağırıldı. McChrystal’ın bugün Kâbil’den Washington’a gitmesi bekleniyor. Görevden alınması beklenen McChrystal için Afganistan lideri Hamid Karzai, “En iyi savaşçı” diyerek destek verdi. Bu arada McChrystal’ın danışmanı Duncan Boothby’nin istifa ettiği bildirildi.

(Milliyet)