Obama, kasırgayı arkasına aldı!

ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde ülkeyi yakıp yıkan Sandy Kasırgası'yla ilgili yoğun çalışmaları Barack Obama'ya sürpriz destek getirdi. New York'un bağımsız Belediye Başkanı Bloomberg, seçimde Obama'yı destekleyeceğini açıkladı

02 Kasım 2012, Cuma 08:52
A A

ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde anketler, Demokrat Başkan Barack Obama'nın, Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney karşısında, 206'ya karşı  237 oyla önde olduğunu gösteriyor.

ABD’nin Doğu yakasını vuran ve 85 kişinin ölümüne yol açan Sandy Kasırgası nedeniyle seçim kampanyasına ara vererek, kasırganın yarattığı etkilerin bir an önce giderilmesi için acil önlemler almaya başlayan ABD Başkanı Barack Obama’ya ’Sandy desteği’ geldi.

Kasırganın vurduğu New York’un bağımsız Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Obama’nın Sandy Kasırgası’ndaki çalışma ve yaklaşımlarının kendisine ilişkin görüşlerini değiştirdiğini, bu yüzden de 6 Kasım’da yapılacak seçimlerde başkan Obama’yı destekleyeceğini açıkladı. New York’ta 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan, Başkan Obama ve Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı Mitt Romney’i öngördükleri ekonomik politika nedeniyle sert dille eleştiren Bloomberg’in açıklaması ’sürpriz’ olarak nitelendirildi.

KAMUOYUNDAN DA DESTEK

ABD Başkanı Barack Obama’nın, bir haftadan az bir süre kalan seçimlerde kendisine oy istemek yerine, seçim kampanyasına ara vermesi ve Sandy Kasırgası’nın yarattığı sonuçlarla bire bir ilgilenmesi Amerikan kamuoyunun da takdirini kazandı. Kasırga felaketini en ağır yaşayan eyaletlerden biri olan New Jersey’de felaketzedeleri de ziyaret eden Obama’nın soğukkanlı ve ilgili tutumu, ABD’nin 2005 yılında yaşadığı Katrina Kasırgası sırasında başkan olan George W. Bush ile karşılaştırıldı.

BUSH TATİLİNİ BİLE KESMEMİŞTİ

Amerikan medyasında yapılan değerlendirilmelerde, eski Başkan Bush’un New Orleans’ı vuran Katrina Kasırgası sırasında Teksas’taki tatilini kesmeyi bile düşünmediği anımsatıldı. Başkan Obama’nın ise seçim kampanyasına bile ara verip, yaşanan felaketle ilgilenmesinin Amerikan kamuoyu tarafından alkışlandığı belirtildi. Obama’nın New Jersey Valisi Chris Christie’ye her türlü yardım için söz vermesinin, ABD Başkanı’nın partizanca bir tutum izlemediği, liderlik ve insani yanlarını öne çıkardığı belirtilen değerlendirmelerde, başta Federal Acil yardim Kurumu FEMA’ya, ’bürokrasiye girmeyin, hemen yardıma başlayın’ talimatı vermesinin, seçim kampanyası yapmamasına karşın, başkan Obama’nın oylarını olumlu etkileyebileceği vurgulandı.

5 MİLYON KİŞİNİN HALA ELEKTRİĞİ YOK


ABD’nin doğu yakasındaki eyaletleri vuran Sandy Kasırgası yüzünden ölenlerin sayısı 85’e çıktı. Gerek yol açtığı ölümler, gerekse maddi hasarlar nedeniyle maliyeti beklenenden büyük olan Sandy kasırgası, hızı saatte 140 kilometreye yaklaşan rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD’nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayatı felce uğrattı. Sandy Kasırgası’nın vurduğu eyaletlerde 5 milyonu aşkın insan halen elektrikten yoksun.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;