Obama'dan ikinci ilk

Bundan 4 yıl önce ABD'nin ilk siyahî başkanı olarak tarihe geçen Obama, bu seçimde de Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'i geride bırakarak ABD'nin ikinci kez başkan seçilen ilk siyahi lideri oldu

07 Kasım 2012, Çarşamba 07:12
A A

ABD seçimleri Barack Obama'nın zaferiyle sonuçlandı. Kilit eyaletler Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, New Hampshire, Ohio'yu Obama kazandı. .. Obama son gelen haberlere göre Colorado, Nevada ve Virginia eyaletlerini de alarak delege sayısını 303’e çıkardı. ..ABD'nin 45'inci başkanı olan Obama, 50 eyaletten 25'inin ve Washington DC'nin seçici delegesini aldı. 4 yıl daha başkanlık koltuğunda oturacak olan Obama'nın ülke genelindeki oy oranı şu an itibarıyla yüzde 50. Toplam 206 delege kazanan Romney ise yüzde 49'da kaldı. Başkan seçilmek için 270 delege gerekiyordu.

ROMNEY: OBAMA İÇİN DUA EDECEĞİM

Cumhuriyetçi Mitt Romney de yenilgiyi kabul ettiğini belirterek, 'Ülkeyi başarılı bir şekilde yönetmesi için Obama'ya dua edeceğim' dedi. Ohio dahil olmak üzere, önemli bütün seçim bölgelerinde hüsrana uğrayan Romney, "Partizanlığı bırakıp ülkenin geleceği için birlikte çalışma zamanıdır" diye konuştu.

>> ZAFER KONUŞMASINDA NE DEDİ?

>> İŞTE TÜM ABD BAŞKANLARI

>>HAYDARPAŞA'DA OBAMA'YI BÖYLE KUTLADILAR!

TWITTER'DAN TEŞEKKÜR

İkinci kez başkan seçilen Barack Obama, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan kendisine destek verenlere teşekkür etti. Obama, Chicago’daki evinden Twitter’daki hesabına "Bu sizin sayenizde oldu. Teşekkür ediyorum" diye yazdı.

>> Twitter mesajı rekor kırdı


KADINLAR YİNE 'OBAMA' DEDİ

Obama'nın seçimi kazanmasında yine kadınlar başrölü oynadı. Ayrıca seçim öncesi ABD'nin doğu kıyılarını vuran Sandy Kasırgası da Obama'nın lehine yazılan olumlu bir puan oldu.


.

KONGRE'DE "ÇİFT BAŞLILIK" SÜRÜYOR

ABD'de başkanlık seçiminin yanı sıra Kongre’nin iki kanadından biri olan 435 üyeli Temsilciler Meclisi için verilen yarışta, çoğunluk yine Cumhuriyetçilerde kaldı.

Üçte biri yenilenen Senato'da ise 33 sandalye için seçimler yapıldı. Seçimlerin ardından Demokratlar da Senato'daki üstünlüğünü korudu.

FLORIDA HARİÇ TÜM EYALETLER BELLİ OLDU

Obama'nın kazandığı eyaletler ve delege sayıları şöyle:

New York 29, California 55, Illinois 20, Pennsylvania 20, Ohio 18,  Michigan 16, New Jersey 14, Virginia 13, Washington 12, Massachusetts 11, Minnesota 10, Maryland 10, Wisconsin 10, Colorado 9, Connecticut 7, Oregon 7,  Nevada 6, Iowa 6, New Mexico 5, Maine 4, Rhode Island 4, Hawaii 4, New Hampshire  4, Vermont 3, Delaware 3. Obama aynı zamanda, eyaletlerden farklı bir statüye  sahip 3 delegeli başkent Washington DC'de de galip geldi.

Romney'nin 206 delege kazandığı eyaletler ve delege sayıları ise şöyle:

Teksas 38, Georgia 16, Kuzey Carolina 15, Arizona 11, Tennessee 11,  Indiana 11, Missouri 10, Güney Carolina 9, Alabama 9, Kentucky 8, Louisiana 8,  Oklahoma 7, Arkansas 6, Mississippi 6, Utah 6, Kansas 6, Batı Virginia 5,  Nebraska 5, Idaho 4, Montana 3, Kuzey Dakota 3, Güney Dakota 3, Wyoming 3, Alaska.

Seçim sonuçları kesinleşmeyen tek eyalet Florida. Bu eyaletteki delege sayısı 29.

ZAFER KONUŞMASI  CEBİNDE KALDI

ABD Başkanı Barack Obama seçim sonuçlarını izlemek için Chicago'da Cumhuriyetçi aday Mitt Romney ise Boston'daydı.

Romney "zafer konuşma"sını hazırlamıştı. Romney'nin yapamadığı zafer konuşması bin 118 sözcükten oluşuyordu.

OBAMA'DAN SÜRPRİZ ZİYARET

ABD Başkanı Barack Obama'nın kampanyasının merkezi Chicago'da geniş güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Obama sandıklar kapanmadan önce kampanya noktalarına sürpriz ziyaretlerde bulundu.

Seçim sonuçlarını memleketi Chicago'da izleyen Obama, sandıklar kapanmadan son şanslarını deneyerek seçmenlere telefon ve sosyal medya yoluyla ulaşmaya çalışan gönüllülere destek verdi ve kampanyasının son durumunu değerlendirdi.

BASKET MAÇI DA OBAMA'NIN

Obama, geleneğine uyarak, seçim sonuçları açıklanmadan önce arkadaşları ve danışmanlarıyla basketbol oynayıp, stres atmaya çalıştı. Basketbol maçını Obama'nın takımı 20 sayı farkla kazandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;