Obama'dan İsrail'e tam destek

Başbakan Erdoğan'ın 'Er geç hesabı sorulacak' dediği İsrail'in Gazze operasyonuna Obama'dan tam destek geldi: İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki militanlarca atılan füzelere karşı kendini korumaya hakkı vardır

18 Kasım 2012, Pazar 16:49
A A

ABD Başkanı Barack Obama, Güneydoğu Asya gezisinin ilk durağı olan Tayland'ın başkenti Bangkok'ta Tayland Başbakanı Yingluck Şinavatra ile görüştü. Şinavatra ile ortak basın toplantısı düzenleyen Obama, Gazze’deki gelişmeleri değerlendirdi.

>> Erdoğan: İsrail'e hesabı sorulacak

>> Başbakan: Arap Ligi'nin sesi ne zaman çıkacak?

Gazze’deki ihtilafı çözmeye yönelik her girişimin "öncelikle İsrail topraklarına füze atılmamasından" geçtiğini belirten Obama, "Dünyada hiçbir ülke kendi halkının üzerine füze yağmasına tahammül göstermez. İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki militanlarca atılan füzelere karşı kendini korumaya hakkı vardır" dedi.
 
TÜRKİYE DEVREYE GİRSİN

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes de, ABD Başkanı Barack Obama'nın, "Hamas ile diyaloğa girilmesi ve gerilimin azaltılması sürecini teşvik etme konusunda yapıcı bir rol oynama kabiliyetinin bulunması" nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüştüğünü belirterek, "Bizim görmek istediğimiz, Mısır ve Türkiye gibi Hamas ile ilişkilerini sürdüren ülkelerin, Gazze'den gelen roket atışlarının son bulması ve genel anlamda çatışmanın azaltılmasına imkan verilmesine yönelik bir neticenin ortaya çıkarılmasına yardım etmeleri" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;