Obama'nın büyük yenilgisi

ABD Başkanı'nın kulis eksikliği 2016 olimpiyatlarını Chicago yerine Rio de Jenerio'ya kaptırdı

03 Ekim 2009, Cumartesi 12:57
A A

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin, Kopenhag'daki kongresinin ilk gününde yapılan oylamada, 2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak şehrin Rio de Jenerio seçilmesi, Obama'nın büyük yenilgisi olarak yankı buldu.

106 Olimpiyat komitesi üyesinden 94'ü ilk olarak Chicago'yu eledi. 4 aday ülke arasında olan Chicago'nun seçilmesi için, eşi Michelle Obama'yı 2 gün önceden Kopenhag'a göndererek kulis çalışmaları yaptıran ve kendisi de oylama günü Kopenhag'a gelen Barack Obama haberi başkanlık uçağı olan Air One Force'de aldı.

Obama, Kopenhag'da bulunan Brezilya Başbakanı Lula de Silva'ya bir mesaj göndererek kutladı. Ancak Obama'nın oylama neticesinden büyük hayal kırıklığına uğradığı belirtildi. Obamalara Danimarka'da eşlik eden Danimarka'nın eski Olimpiyat Komitesi Üyesi Kai Holm, "Barack Obama komite üyelerine vakit ayırmadı. Onlara sadece konuşma yapmak üzere geldiği salonda göründü ve konuşması biter bitmez gitti. Oysa, daha önceki oylamalar sırasında, Blair ve Putin, komite üyelerine çok fazla zaman ayırmışlardı.

Obama bunu yapmadığı için Chicago kaybetti"dedi. Danimarka medyası da Obama'nın başkanlığa seçildiği günden beri uluslararası arenada en büyük yenilgiyi aldığını ve halkına karşı zor durumda kaldığını yazdı. Daha once aralık ayında yapılacak iklim zirvesine gelmeyeceğini açıklayan Barack Obama ise, olimpiyat komitesinin kararının ardından "Danimarka, devlet başkanlarını davet ederse iklim zirvesi için tekrar Kopenhag'a gelirim" mesajını verdi.

GELİRSEM BİZ KAZANIRIZ

Öte yandan Brezilya Başbakanı Lula De Silva, karar açıklandıktan sonra gözyaşlarına hakim olamadı. Basının karşısına geçen Silva, Obama karşısısında büyük bir zafer elde ettiğine inanamadığını belirterek "İspanya Başbakanı Jose Zapatero'yu iktidara gelmeden önce, uzun süredir tanıyorum. Çok iyi arkadaşımdır. Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama'yı fazla tanımam. ABD Başkanı Obama'yı tanıyorum. En son G 20 toplantısında birarada olduk. Kendisine "Kopenhag'da buluşuruz " dediğimde kendisinin gelmeyeceğini ama eşini göndermesinin daha iyi olacağını söylemişti. Ben de kendisine çok iyi ama neden? sorusunu yönelttiğimde "Ben gelirsem biz kazanırız " cevabını verdi. Ve geldi ama biz kazandık." dedi.

PELE İLE GÖZYAŞI DÖKTÜLER
Brezilya lideri Da Silva, ülkesinin neredeyse sembollerinden biri haline gelen efsane futbolcu Pele ile birlikte Rio'nun şansını arttırmak için Kopenhag'a gelmişti. Sonucun açıklanmasıyla birlikte Brezilya Devlet Başkanı Lula, efsane futbolcu Pele'ye sarıldı ve ikili gözyaşlarına boğuldu. 

KOPENHAG CADDELERİ RİO'YA BENZEDİ

31'inci olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma hakkının Rio De Jenerio'ya verilmesinin ardından Kopenhag caddeleri Rio'ya benzedi. Brezilyalılar, ve Danimarkalılar, zaferi samba müzikleri eşliğinde kutlarken, Japonlar, İspanyollar ve ABD'liler, Kopenhag Belediye meydanındaki dev ekranın önünden büyük bir üzüntü içinde ayrıldılar.

9 EKİM'E KADAR SÜRECEK

Öte yandan Olimpiyat komitesinin çalışmaları 9 Ekim tarihine kadar sürecek. Bu arada komitenin yeni üyeleri belirlenecek. Danimarka'nın Veliaht Prensi Frederik de komiteye girecek. Komitenin Türk üyeleri, Prens Frederik'in, şimdiden kabul edildiğini sadece formalite bir oylama yapılacağını söylediler. Komitenin çalışmalarında, Olimpiyatların geçmişi tartışılacak ve gelecek olimpiyatlar için bazı yeni kararlar alınacak.

Ünsal Turan /  DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;