Obama'nın IŞİD'i vurun talimatı verdiği o an

ABD Başkanı Obama, Irak'ta IŞİD mevzilerine hava harekatına izin vermeden önce güvenlik kabinesini topladı ve saatler süren bir toplantı yaptı. Obama toplantı sonunda 'VURUN' emrini verdi

09 Ağustos 2014, Cumartesi 18:18
A A

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) bölgedeki Amerikalılara tehdit oluşturması halinde hava saldırısı yapması için emir verdi. ABD Başkanı Kuzey Irak Kürt yönetimine de askeri yardım gönderileceğini açıkladı. Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Barack Obama, Bugün Irak'a iki operasyon emri verdim dedikten sonra, bölgedeki Amerikalı diplomatların hedef alınması halinde hava saldırısı düzenlenmesi ve Iraklı sivillere insani yardım emri verdiğini bildirdi.

"NOKTA SALDIRI İÇİN EMİR VERDİM"

Obama, 'Son günlerde teröristler Irak'ta ilerlemeyi sürdürdü ve Erbil'e yaklaştı. Erbil'de Amerikalı diplomatlar ve askeri görevliler de bulunuyor. Teröristlerin şehre doğru ilerlemeleri halinde ordumuza IŞİD terörist konvoylarına nokta saldırısı düzenlemesi için emir verdim' dedi.

ABD Başkanı Obama, Irak'ta IŞİD mevzilerine hava harekatına izin vermeden önce güvenlik kabinesini topladı ve saatler süren bir toplantı yaptı. Obama toplantı sonunda 'VURUN' emrini verdi. Toplantıda çekilen karede Obama'nın rahatlığı dikkat çekerken, güvenlik kabinesindekilerin Obama'yı pür dikkat dinleyen bakışları da fotoğraftaki dikkat çeken bir diğer ayrıntıydı.

"BU SORUN BİRKAÇ HAFTADA ÇÖZÜLMEZ"

ABD Başkanı Barack Obama yaz tatiline çıkmadan önce Beyaz Saray'ın bahçesinde Amerikan ordusunun Kuzey Irak'taki operasyonlarına yönelik soruları yanıtladı. "Bu sorunun birkaç hafta içince çözüleceğini sanmıyorum" diyen Obama, Irak'ta Sünnileri de kapsayan bir hükümet kurulmasının önemini defalarca vurguladı.

Obama'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Amerikan güçleri Sincar Dağı'nda umutsuzca bekleyen insanlara iki başarılı operasyonla yardım malzemesi dağıtmıştır. Irak'taki vatandaşlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bu teröristlerle savaşında Irak güçlerine yardımcı olacağız. Dikkatimizi buradaki soykırımı önlemeye yöneltmiş olabilir aynı zamanda mücadelemize devam edebiliriz. Birçok Batılı ülke de bu yolda bize destekleriniz gösterdiler. Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak yönetimiyle yakın ilişkilerimizi yürütmeye devam ediyor.

Bu operasyonlar ne zamana kadar sürecek?

Size tam olarak bir zaman tablosu sunamıyorum. Bizim sorumluluğumuz buradaki insanlara yardım etmek ve vatandaşlarımızın güvende olduğunu sağlamak. Biz hava saldırısı gerçekleştirebiliriz ancak bu sorunu çözecek olan Amerikan ordusu değildir. Amerika ve diğer müttefikler destek verir. Ancak çözüm, Irak’ın içinden çıkacaktır. Şu anda bir başbakan, cumhurbaşkanı var ama meşru bir kabine yok. Onlar bir çözüm ortaya koyabileceklerdir. Irak güvenlik güçlerinin de yeterli ve etkili bir şekilde işleyebildiğini göstermesi gerekiyor. Bu noktada biz Iraklıları cesaretlendirmeye devam edeceğiz.

ABD Afganistan ve Irak’ta uzun bir savaşın içinden çıktı. Amerikan halkına, uzun bir savaşa sürüklenmediğimizin garantisini nasıl vereceksiniz?

Öncelikle şunu söyleyeceğim, Amerikan askeri karaya ayak basmayacak. Biz, uzun ve maliyetli olaylardan gereken dersi çıkardık. Ordumuz çok güçlü. Kaynaklarımızı yönlendirebiliriz. Fakat asıl bu ülkelerin destek göstermesi gerekiyor. Biz, basit bir şekilde oraya girip her şeyi bastıramayız. Bu bir hata olur. Bir kez daha tekrar ediyorum, Irak hükümetinin kurulması gerekiyor. IŞİD Irak’ta herkesin beklediğinden çok daha hızlı bir şekilde ilerledi. Sünni toplumunun IŞİD’i reddetmesi için onları da kapsayan bir yönetim olmalı. Maalesef Sünniler şu anda böyle hissetmiyor. Bu yüzden Irak’ta hükümetin kurulması çok önemli.

Irak hükümetinin IŞİD’le mücadele edebileceğini söylediniz fakat IŞİD çok karmaşık bir yapı. Bu aylar içinde mi yıllar içinde mi yok edilebilir?

Ben bunun birkaç hafta içinde çözülmeyeceğini, biraz zaman alacağını düşünüyorum. Irak’ın kaynaklara ihtiyacı var. Biz şu anda Iraklılar için bir yol açmaya çalışıyoruz. Bölgedeki Sünni ülkeler Irak’ın IŞİD’e karşı mücadelesinde destek veriyorlar. Bu çok önemli olacaktır. Bizle bu bölgede bir istikrar oluşturmaya çalışıyor. Bu zaman alacaktır. IŞİD’in Irak’ı kalıcı bir şekilde tahrip edeceğine inanmıyoruz, Irak’ın da kendi içinde pek çok dinamikleri var.

Irak’a daha fazla maddi yardım yapılması için Kongre’den destek isteyecek misiniz?

Buradaki vatandaşlarımızın güvenliği için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyarsak, hiç kuşkusuz bu yola başvururuz ancak şimdilik böyle bir durum söz konusu değil.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;