Obama'nın ödülü ikiye böldü

Obama'nın ödülü ikiye böldü

10 Ekim 2009, Cumartesi 16:42
A A

ABD Başkanı Barack Obama’nın Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesi, Norveç halkını ikiye böldü. Bazı Norveçliler, ödül sayesinde, Obama’nın Kopenhag’daki iklim zirvesine katılarak yeni bir iklim anlaşmasına imza atabileceğini öne sürerken, Obama’nın ödülü haketmediği şeklinde görüşler ağırlık basmaya başladı.

Ülkenin tanınmış gazeteci ve yazarlarından ABD uzmanı Erling Borgen, Nobel Komitesi Başkanı eski başbakan Thorbjörn Jagtland’ın, sadece Obama ile görüşebilmek ve el sıkışabilmek için ödül verilmesini sağladığını öne sürdü. Erling Borgen, Obama’nın ABD başkanlığı görevini devraldıktan sonra, Irak ve Afanistan’da 3 bin 831 masum sivilin hayıtını kaybettiğine dikkat çekerek kesinlikle ödülü haketmediğini söyledi.

Obama’nın Nobel Barış Ödülünü kazandığını öğrendiği gün Afganistan’daki ABD askerlerinin sayısının arttıracağını açıkladığını hatırlatan Erling Borgen, savaşı körükleyen bir kişiye barış ödülü verilmesinin doğru olmadığını, dünyada insan hakları ve barış için mücedele ederek ödülü hak eden yüzlerce insan bulunduğunu savundu.

Obama’ya ödül verilmesine bazı komite üyelerinin karşı çıktığı ancak Thorbjörn Jagland’ın bu konuda ısrarlı davrandığı belirtildi. Nobel ödüllerini ilgilendiren Norveç ve İsveç’te ise şimdi Obama’nın Nobel Barış Ödülü’nü, hakedip etmediği ve Nobel’e gölge düşüp düşmediği tartışılıyor.

OBAMA TELEFON ETTİ

Öte yandan Barack Obama cuma akşamı saat 20.30’da Nobel Komitesi Başkanı Thorbjörn Jagland’ı cep telefonundan arayarak ödüle layık görüldüğü için teşekkür etti. Jagland telefon konuşmasıyla ilgili olarak, "ABD Başkanı Obama ile görüşmek büyük bir şerefti. Ödüle layık görüldüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.  Ödülü hak etmediğine dair bir şey söylemedi. 10 Aralık’da ödülü almak için Norveç’e geleceğini söyledi. Bence ödülü vermenin tam zamanıydı. 3-4 yıl sonra geç olurdu. Böylece Obama kendisini dünyada barışın ve güvenliğin sağlanması için sorumlu hissetti" dedi.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;