Obama'ya asker yok

Amerika Başkanı Obama, Afganistan'da Taliban ile sıcak çatışmaya girebilecek Türk askeri talep etti. Erdoğan 7 Aralık'ta Beyaz Saray'da görüşeceği Obama'ya, 'bunun kabul edilemeyeceğini' söyleyecek

03 Aralık 2009, Perşembe 05:00
A A

Amerika Başkanı Barack Obama önceki gün Afganistan’a 30 bin Amerikan askeri daha yollama kararını açıkladı. Hemen ardından Amerika’nın Ankara Büyükelçisi James Jeffery, Türkiye’den ek asker talebinde bulunulduğunu belirtti.

Acil yanıt beklediklerini kaydeden Jeffery, Türk askerinin çatışmaya girmesi için onay verilmesini de istedi. Bu gelişmeler Afganistan konusunu, 7 Aralık’ta Obama ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında Beyaz Saray’da yapılacak görüşmenin en kritik gündem maddesi haline getirdi.

MGK TEYİT ETMİŞTİ

Washington’daki görüşmede Obama, Afganistan taleplerini ilk ağızdan iletecek. Erdoğan da büyük ihtimalle “Türk askerini Müslüman unsurlara karşı kullanmak yarardan çok zarar getirir. Kabul edemeyiz” yanıtını verecek. Ankara, Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (ISAF) bünyesinde görevli 1600 Türk askerinin sıcak çatışmaya girmesine kesinlikle karşı.

Bu görüş son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisine de “Afganistan’daki Türk Silahlı Kuvvetleri güçlerinin terörle mücadele görevlerinde kullanılmayacağı teyit edilmiştir” ifadesiyle yansımıştı. Ancak özellikle ‘Demokratik Açılım’ konusunda Amerika’nın desteğine büyük önem veren hükümetin, Amerikan yönetiminin talebi karşısında başka formüller geliştirebileceği de belirtiliyor.

Amerika’’nın Afganistan’da ISAF bünyesinde 34 bin 800, ISAF dışında ise ülkenin doğusunda görev yapan 33 bin 200 askeri bulunuyor. ISAF bünyesinde çeşitli ülkelerden Afganistan’da toplam 68 bin 765 asker yer alıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;