Obama'ya 'soykırımı tanı' çağrısı

Türk-Ermeni ilişkilerinde normalleşme öngören protokolün yankısı sürerken Obama'ya 'Soykırımı tanı' dediler

22 Ekim 2009, Perşembe 11:03
A A

Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin protokolün imzalanmasının üzerinden daha 2 hafta geçmeden, ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato'ya, Amerikan yönetiminin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanımasını isteyen bir tasarı sunuldu. 

'HASSASİYETİ YANSIT'
Ermeni lobisinin en önemli destekçilerinden Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez ile Cumhuriyetçi Parti Nevada Senatörü John Ensign tarafından sunulan tasarıda, Başkan Barack Obama’ya, "ABD dış politikasının, ’Ermeni soykırımı’yla ilgili Amerikan arşivlerinde belgelenen, insan hakları, etnik temizlik ve soykırıma ilişkin konularda uygun anlayış ve hassasiyeti yansıtmasını sağlama" çağrısında bulunuluyor. 

BAĞLAYICI DEĞİL
Senato Dış İlişkiler Komitesine sevk edilmek üzere sunulan tasarının, burada görüşülüp kabul edilmesi halinde Senatonun gündemine getirilmesi söz konusu olacak. Ancak karar tasarısının, kabul edilse bile bağlayıcı özelliği bulunmuyor. Buna benzer bir tasarı, bu yılın mart ayında da Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisine sunulmuştu. Tasarı, Ermeni lobisinin en kıdemli isimleri olan Demokrat milletvekilleri Adam Schiff ve Frank Pallone ile Cumhuriyetçi milletvekilleri George Radanovich ve Mark Kirk tarafından hazırlanmıştı. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;