Öcalan: Siyaset için dönmek isterim

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, 100 kişilik grupla teslim olacağı yönündeki haberleri yalanladı

Öcalan: Siyaset için dönmek isterim

Terör örgütü PKK'dan, 2004 yılında yaşadığı fikir ayrılığı nedeniyle ayrılan ve Irak'ın Süleymaniye kentinde yaşayan Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Kurban bayramından sonra 100 kişilik bir grupla birlikte teslim olacağı yönündeki haberleri yalanladı. Meclis'teki demokratik açılım görüşmelerini izlediğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının teredütlerini giderdiğini söyleyen Osman Öcalan, "Türkiye'ye dönmeye hazırım. Ancak bireysel yaşam için değil, siyaset yapmak için dönmek isterim. Bireysel yaşam için Avrupa'yı tercih ederim" dedi.

PKK'dan ayrıldıktan sonra Kuzey Irak'ta Süleymaniye kentinde yaşayan ve demokratik açılım kapsamında 100 kişilik bir PKK'lı grup ile kurban bayramından hemen sonra Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye teslim olacağı yönünde haberler çıkan Osman Öcalan, haberi yalanlayarak, sadece Türkiye'de siyaset yapmak için dönmeye hazır olduğunu söyledi. DHA muhabirine telefonla konuşan Öcalan, Türkiye'ye dönmek için devletin girişimini beklediğini ifade ederek şunları söyledi:

"Uygun siyasal ve hukuki zemin oluşturulursa, siyaset yapmak için Türkiye'ye dönerim. Bu sorun politiktir. Dönüşümü de politik açıdan tartışmak isterim. Bireysel yaşam için Türkiye'ye dönmem. Bireysel yaşam için Türkiye yerine Avrupa'yı tercih ederim. Bireysel yaşam açısından kazanacağım bir şey yok. Az bir mülkiyetim var, onu da ağabeyim işletiyor. Ona ortak olacak değilim. Ben dönersem, siyaset yaparak barış sürecine katkıda bulunmak istiyorum. Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için katkıda bulunmak istiyorum.".

 BAŞBAKAN, TEREDÜTLERİMİ GİDERDİ

 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kürt sorununun çözümünü kapsayan Demotratik açılımın tartışıldığı 10 ve 13 Kasım görüşmelerini dikkatle izlediğini söyleyen Osman Öcalan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu çerçevenin anlayış itibari ile olumlu olduğunu söyledi. Öcalan, "Sorunların çözümünde muhalefet partileri olan MHP ve CHP olumsuz rol oynamaya devam ediyor. Başbakan Erdoğan cesaretli davranırsa, ilerde yapılacak olan bir seçimde CHP ve MHP küçülecektir. Çözüm gerçekleştiği oranda halk destek verecektir. Bu anlayış sorunu çözer. Benim bazı tereddütlerim vardı, ancak Başbakan Erdoğan'ın konuşmaları benim bu tereddütlerimi giderdi" dedi.

'PKK'DAN AYRILANLARIN ÇOĞU BENİ İZLER'

 Kardeş Öcalan, şartların uygun olması ve Türkiye'ye dönmesi halinde dağdan gelenler yerine sivil insanlarla birlikte parti kurmak istediğini söyledi. Osman Öcalan şöyle devam etti:

"Benimle birlikte 2004 yılında örgütten ayrılanlar 4 yıldır bireysel yaşam kaygıları nedeniyle siyaseti bıraktılar. Onların herhangi bir siyasette etkileri yoktur. Zaten dağdakilerin sivilleşmesi yıllar alır. Toplum içerisinde değerli siyasetçiler vardır. Sivil toplum içerisinde siyasetçilerle, muhafazakar demokrat bir çizgide hareket başlatmak isterim. Eğer bunu başarırsam PKK'dan ayrılanların çoğu beni takip ederek, Türkiye'ye döner. Yapacağım bu hareket, onlar için de teşvik edici olur diye düşünüyorum."

Osman Öcalan, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için ara bir dönemde olduklarını ve bu ara dönem için sivil siyasetçilerin ön plana çıkması gerektiğini söyledi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)