'Öcalan'a ev hapsi' tartışması

Öcalan'a “ev hapsi” isteği için CHP'li Soysal, “Barışı sağlamanın bütün koşulları konuşulmalı”, Kılıçdaroğlu, “Uygulama sürmeli” dedi. Bakan Ergin, 'Şu an toplum hazır değil” karşılığını verdi.

02 Mart 2011, Çarşamba 11:54
A A

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK), Abdullah Öcalan için “Ev hapsi” talebi tartışma yarattı.

ADALET BAKANI: TOPLUM HAZIR DEĞİL

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras’ın Öcalan’a “ev hapsi” talebini ilettiği Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise “Şu anki konjönktür buna müsait değil, toplum hazır değil” karşılığını verdi.

ÇİÇEK: KANUNİ ŞARTLAR YOK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’a ev hapsi ile ilgili kanuni şartların olmadığı kanaatinde olduğunu söyledi.

Gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine Çiçek, "Kanuni şartların olmadığı kanaatindeyim. Ev hapsi hangi şartlarda olur, kanunlarımızda yazılı. O şartlar yerine gelmediyse zaten yasal şartlar söz konusu değildir demektir. Kanuna siz de bir bakın lütfen" diye konuştu.

CHP'Lİ SOYSAL

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, “KCK davasını yakinen takip ediyoruz. İnsan hakları ihlallerine dayalı ne varsa ona karşı duyarlılık içerisinde yaklaşıyoruz. Kürt sorununun çözümü için rapor çalışmamız var” diye konuştu.

Terör örgütü PKK’nın dün sona erdirdiğini açıkladığı eylemsizlik kararını da değerlendiren Soysal, “Barış sağlansın, onun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Gerçekten burada artık silahlar susmalıdır. Buradaki ölen insanlar bizim yurttaşlarımızdır“ dedi.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bir süre önce terörist Abdullah Öcalan için istediği ev hapsi istemiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Soysal, barışı sağlamanın bütün koşullarının konuşulması, tartışılması gerektiğini anlattı.

Soysal, “Hiç bir şeyi tartışmaktan kaçmamalıyız. Diyalogla, konuşarak her sorun çözülür. Ama önemli olan barışın kalıcı bir şekilde sağlanmasıdır. Artık bir tek kişinin bile burnunun kanamasına tahamülümüz yok” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Soysal'ın açıklamalarını, “Eğer bir yargılama süreci gerçekleşmiş ve kesinleşmişse uygulama sürmeli. Sayın Soysal bunu hangi gerekçeyle söyledi bilmiyorum” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;