Öcalan'dan BDP kararına destek

İmralı'da geçen cuma günü avukatları ile görüşen Abdullah Öcalan'ın açıklamaları PKK'ya yakın internet sitelerinde yayınlandı

26 Haziran 2011, Pazar 14:08
A A

Kendisi ile devlet adına görüşmeler yapıldığını ve herkesin bu görüşmeleri merak ettiğini söyleyen Öcalan, 15 Temmuz’a kadar görüşmelerde ele alınan konular hakkında adım atılmasını beklediğini belirtti.

"Şimdi önümüzde iki yol var: Demokratik anayasal çözüm ile devrimci halk savaşı" diyen Öcalan, BDP'nin Meclis'e girmeme kararına da destek verdi.

Öcalan’ın söylediği iddia edilen sözlerin bir bölümü şöyle:

* İmralı’daki görüşmeler: 15 Haziran’daki açıklamamın bazı dayanakları vardı. Fakat eksik bıraktığım konular vardı. Benimle 15 Haziran’dan 1 gün önce yapılan görüşmede birçok konuyu konuştuk. Burada yapılan görüşmeleri CHP de merak ediyor, ‘Öcalan’la ne konuşuluyor, ne görüşülüyor, bilmek istiyoruz’ diyorlar. Kamuoyu da, MHP de merak ediyor. Buradaki görüşmelerin kamuoyu tarafından bilinmesi önemlidir. Burada yaptığımız görüşmeler önemlidir, ciddidir. Belli bir aşamaya da gelmiştir. Artık konuşma, tartışma aşamasını bitirmiş bulunuyoruz. Tartışacağımız bir konu kalmadı. Benimle görüşenler devlet adına görüştüler.

* Yeni hükümet ve beklenti: Bundan sonra hükümetin yaptığımız bu görüşmeler konusunda karar vermesi gerekiyor. Geçen hafta meclise çağrı yapmamın nedeni de buydu. Meclis ve hükümet demokratik çözümü esas alırsa artık tamamen pratik bir aşamaya geçeceğiz. 15 Haziran’da çağrı yaptım. Hükümet kurulunca derhal demokratik çözümü ele almalıdır. Hükümetin kurulmasını beklemeye gerek yok. Eski hükümet de bunu yapabilir. Çünkü burada esas olan devlettir. Kalıcı ve süreklilik arz eden devlettir. Önceki ile yeni kurulacak hükümet arasında bu açıdan bir fark yok. Her ikisi de bunu ele alıp onaylayabilir. Bu nedenle Meclis tatile girmemelidir. Tarihi süreçlerden geçiyoruz. 1920’de kurucu meclis ara tatil vermeden çalışmıştı. Şimdiki süreç o günlerden daha tarihi süreçtir.

* 15 Temmuz’a kadar benimle görüşecekler: Hükümet Kürt sorununun demokratik anayasal çözümü konusunda pratik adımlar atmazsa kriz doğar. 15 Temmuz’a kadar benimle tekrar görüşmeye gelecekler. 15 Temmuz’a kadar benimle görüşüp ‘Biz bu pratik aşamaya geçeceğiz, pratik adımları atacağız, demokratik çözüm gelişecek’ derlerse o zaman ben de elimden geleni yapar, rolümü oynarım. O zaman da demokratik anayasal çözüm gelişecektir.

* Şimdi önümüzde iki yol var: Demokratik anayasal çözüm ile devrimci halk savaşı. Birinci seçenekte yani demokratik anayasal çözümde şu var: Kürt Sorununun demokratik anayasal çözümü pratikleşecek. Hükümet, esaslar-ilkeler üzerine yapabileceklerini belirler ve bunları hayata geçirir. İkinci seçenekte ise çözüm gelişmezse devrimci halk savaşı başlar.

* Dicle’ye yapılan ‘Siyasi fahişe dayatması’: Hatip Dicle’ye yapılan büyük bir siyasi komplodur. 80 bin kişinin oyuyla Diyarbakır’da seçilmesine rağmen Hatip’e yapılan aslında Hatip’in şahsında Diyarbakır’a, bütün Kürtlere yapılmıştır. Hatip’e yapılan daha doğrusu Diyarbakır’a yapılan siyasi fahişe dayatmasıdır. Kadın için kullanılan fahişelik kavramında erkek kadının iradesini kırıp onu onursuzlaştırdıktan sonra her istediğini yaptırır ona. Siyasi fahişelikte de siyasi iktidar halkın iradesini kırıp onursuzlaştırdıktan sonra ona her istediğini yaptırmak istiyor. Ne Hatip bunu kabul eder, ne de Diyarbakır halkımız bunu kabul eder. Diyarbakır’ın yarısı toprağın altına da girse kendisine dayatılan bu siyasi fahişeliği asla kabul etmez.  5 milyon kişi de ölse biz bu teslimiyeti asla kabul etmeyiz.

* Karara saygı duyuyorum: BDP-demokratik blok, meclise gitmeyeceği kararını almış. Onların kararına saygı duyuyorum. Bu kararları oldukça haklı ve onurlu, demokratik, hukukidir. Eğer onların mecliste bulunmaları isteniyorsa bu ancak demokratik anayasal çözüm yolunda atılacak pratik adımlarla gerçekleşebilir.

KCK DAVALARI

Abdullah Öcalan, gelinen aşamada Başbakan ya da yetkili birisinin çözüme dönük açıklama yapmasının yetmeyeceğini, İmralı’da yanına gelen heyetle yaptıkları görüşmelerin hayata geçirilmesi, KCK davalarının derhal tasfiye edilmesi gerektiğini daha önce önerdiği ‘Hakikatları Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını isterken, 15 Temmuz’dan önce yapacağı görüşmede somut adımlar atılmasını bekleyeceğini söyledi. Demokratik çözümün gelişmemesi, pratik adımlar atılmaması halinde seçimi kazananların meclise gitmeyerek demokratik siyaset yapabileceklerini ekledi.

İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;