Öcalan'dan, Erdoğan'a tehdit

PKK'nın elebaşı Öcalan'dan, Başbakan Erdoğan'a tehditvari sözler: 'Kürt sorununu çözmezse, sonu Özal gibi olur'

Öcalan'dan, Erdoğan'a tehdit

İmralı'da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın, çarşamba günü görüştüğü avukatlarına, ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kürt sorununu çözmemesi halinde sonunun Turgut Özal gibi olacağını’ söylediği ileri sürüldü.

'TURGUT ÖZAL ÖLMEDİ, ÖLDÜRÜLDÜ'

PKK çizgisinde yayın yapan internet sitelerinde, Öcalan'ın çarşamba günü avukatlarıyla görüşmesinde söylediği ileri sürüler tehditvari sözler yer aldı. İddiaya göre Öcalan avukatlarına, “Turgut Özal, Kürt sorununun çözümünde Amerika'nın verdiği rolü yerine getiremediği için tasfiye edildi. Özal ölmedi, öldürüldü” dedi.

'AKP ÇÖZEMEZSE TASFİYE EDİLİR'

AKP'nin durumunun da buna benzediğini ileri süren Öcalan'ın, “AKP de çözemezse tasfiye edilir. AKP'nin alternatifini de hazırlıyorlar, bu böyle bilinmelidir. Eğer bu sorunu çözmezsen, durumun Özal'ın ölümünden 48 saat öncesi gibi olur. Özal'ın son kırk sekiz saat içinde başına ne getirildiyse sizin de başınıza getirebilirler. Cesaretli olmalısınız” dediği iddia edildi.

İnternet sitelerindeki haberlere göre Abdullah Öcalan avukatlarına, bu kış Kürt sorunu çözülmezse baharla birlikte çok daha çetin çatışmaların olacağı tehdidinde bulunan Öcalan, “Eğer Meclis bu kararı almazsa PKK ve Kürtler kendi kararlarını alırlar, ben de buna karışmam. Ancak bir çözüm iradesi oluşursa ben o zaman üzerime düşeni yaparım.

'DEVLET BENDEN BİR ŞEY BEKLEMESİN ARTIK'

Devlet bundan sonra benden bir şey beklemesin, ben üzerime düşeni yaptım. Kimse benden pratik önderlik beklemesin. Kürtler, kendi içlerinde tartışsınlar, kararlaştırsınlar, kendileri karar versin ne yapacaklarına. Ama benim rol almam isteniyorsa koşullarımın düzeltilmesi gerekir” dedi.

'DTP SİYASET AKADEMİSİ KURSUN'

Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinde Diyarbakır’a ‘demokratik siyaset akademileri’ kurulmasını istediği, “DTP'nin demokratik siyaset akademilerini kurması gerektiğini söylüyorum. Tarihi bilmeden siyaset yapılamaz. Dersim'in durumu ortada. Kendi tarihini bilmeden, kendi katillerini tanıyamadan yürüyemezsiniz. Sizi öldüren, bitiren bu zihniyeti tanıyacaksınız” dediği ileri sürüldü.

Mehmet TÜRK/DHA